Az első randitól a családdá válásig

Izgatottan készülsz az első randira. Folyamatosan kavarognak benned a gondolatok, hogy hogyan fogod magad érezni, tudtok-e majd miről beszélgetni, működik-e majd köztetek a kémia, van-e közös hobbitok vagy, hogy mennyi közös van bennetek egyáltalán? Egyszer csak az önfeledt csacsogásból a pincér zökkent ki, aki finoman jelzi a zárórát, az első randit pedig újabb és újabb találkozások követik, mígnem azt veszitek észre, hogy szép lassan minden szabadidőtöket együtt töltitek.

Az első találkozás alkalmával valószínűleg nem az jár a fejetekben, hogy ő lesz az, akivel a jövőtöket tervezhetitek, és akivel családot alapítotok. Ám a kezdeti vonzalom mellett idővel számos olyan tulajdonságot fedeztek fel a másikban, amelyek mindkettőtök számára fontosak, és amelyek elengedhetetlenek a tartós párkapcsolathoz. Ilyen például az őszinteség, kompromisszumkészség, kitartás, családcentrikus gondolkodás, a figyelem egymás iránt és a tisztelet.

A kölcsönös érzelmeknek és a tökéletes összhangnak köszönhetően hamarosan megérik bennetek az összeköltözés gondolata és nem várat sokat magára a családtervezés sem. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban rengeteget beszélgessetek arról, kinek mi fontos igazán. Szeretnétek-e hivatalosan is összekötni az életeteket, vagy papír nélkül is boldogan éltek együtt. Lehet, hogy ez egyikőtöknek csak formalitás, de előfordulhat, hogy a másik számára csak házasságban képzelhető el a család. Ilyenkor bizony jól jön a kompromisszumkészség, ám fontos, hogy olyan döntést hozzatok, amely mindkettőtök számára elfogadható. Tisztázni kell azt is, ki mikor áll készen a gyermekvállalásra. Lehet, hogy egyikőtök már aktuálisnak érzi, de az is előfordulhat, hogy a kedvesetek még várna egy kicsit, és még élvezné a kettesben töltött időt. A várakozás időszakát érdemes arra fordítani, hogy megbeszélitek, kinek mit jelent a család, mit vártok el egymástól, kinek mi lesz a feladata. Mindezt nagyban meghatározza az otthonról hozott minta is. Azaz van, aki a klasszikus családmodellt tartja jónak: míg az anyuka a gyermekkel van otthon, addig az apukáé a családfenntartó szerep. Ám közel sem biztos, hogy ti is így képzelitek el. Nincs ezzel semmi baj, de ahhoz, hogy harmóniában éljetek, még a gyermek érkezése előtt tisztázni kell a szerepeket.

Rengeteget beszélgettetek, úgy érzitek, mindenre felkészültetek, ám a gyermek megszületésekor mégis nehézségekbe ütköztök? Ez teljesen természetes, hiszen az együttéléssel, házassággal és az új családtag érkezésével egy új élethelyzetbe kerültök. A kezdeti lángolás csitul, a heves érzelmek lecsillapodnak, az izgalmas randikat felváltják az egyszerű és olykor egysíkú hétköznapok. A csöppségre irányul minden figyelem, egymásra szinte alig jut időtök és lehet, hogy nem mindig a legjobb formátokat mutatjátok a másiknak. Sajnos ebben a helyzetben gyakran döntenek úgy a párok, hogy a könnyebb utat választják és hátat fordítanak a nehézségeknek, akár egymásnak is. Ám ilyenkor érdemes végiggondolni, hogy annak idején miért döntöttetek egymás mellett. Idézzétek fel az első randevúkat és közös élményeket, emlékeztessétek magatokat mindazokra a dolgokra, amelyek szinte már a kezdetekkor egyértelművé tették, hogy egymásnak vagytok teremtve. Az érzelmek újra fellángolnak és közös erővel minden nehézséget le tudtok majd küzdeni.