Fogamzásgátlás 40 felett – Milyen lehetőségek vannak?

2019.09.20.

Gyakran hallani, hogy bizonyos kor alatt ez, bizonyos kor felett pedig az a fogamzásgátló módszer javallott, vagy éppen mit nem érdemes alkalmazni. De mi az igazság? Valóban számít a kor, ha a fogamzásgátló kiválasztásáról van szó? Hány éves korig lehet fogamzásgátlót szedni? Hogy alakul a fogamzásgátlás negyven éves kor felett? A fogamzásgátlás világnapja alkalmából segítünk, hogy mindenki megtalálhassa a megfelelő megoldást!

A fogamzásgátlás kérdésének minden életkorban fontos szerepet kell játszania, legyél a szexualitással ismerkedő tini, harmincas érett nő, vagy akár már családos középkorú hölgy. Fontos, ha pároddal nem terveztek gyermeket, akkor megfelelően átgondoljátok, melyik módszer a megfelelő számotokra a nem kívánt terhességgel szemben – életed bármelyik szakaszában járj is éppen. Szeptember 26-án van a fogamzásgátlás világnapja, ami remek alkalom arra, hogy utána járj, neked mi lehet a legjobb megoldás.

Noha sok szempontot érdemes figyelembe venni, mikor a fogamzásgátló típusáról döntesz[1], az életkorral mindenképpen érdemes számolni. Az évek során ugyanis megváltoznak az egészségügyi problémák és kockázati tényezők, akárcsak életmódunk és szokásaink[2]. Így felvetődhet a kérdés, hogy negyven éves kor felett melyik módszert érdemes választani, vagy hogy egyáltalán hány éves korig kell fogamzásgátlót szedni.

Mely életszakaszban mely módszerek lehetnek a legmegfelelőbbek[3]?

Tinikor: A legtöbb fiatal tinédzseréveiben már ismerkedik a szexualitással. Nagyon fontos már a kezdetektől kiemelt figyelmet fordítani a védekezésre! Az óvszer például mindenkor megfelelő választás lehet. Ha pedig a nagykamaszok már komoly, hosszú távú párkapcsolatba kezdenek, akár a hormonális fogamzásgátlás (pl. tabletta, tapasz, vagy hüvelygyűrű) is szóba jöhet, természetesen alapos nőgyógyászati vizsgálat után, receptre felírva.

Húszas korosztály: A húszas évek általában a tartós párkapcsolatok időszaka, amikor a párok már régebb óta együtt vannak, gyermeket azonban még nem terveznek. Remek választás lehet ebben az életkorban is a fogamzásgátló tabletta, a fogamzásgátló tapasz, a hüvelygyűrű, vagy akár a hatását hosszabb időn át kifejtő méhen belüli hormonleadó eszköz.

Harmincas korosztály: Ebben az életkorban legtöbbször már központi témává válik az első gyermek, vagy akár a kistestvér vállalása. Érdemes olyan módszert választani ilyenkor, aminek elhagyása után hamar, könnyedén visszatér a női szervezet a természetes ciklusához.

Negyvenes korosztály: Könnyen lehet, hogy az első gyermek születése után még várna kicsit a pár a kistestvérek érkezésével, de az is előfordulhat, hogy több lurkó után már úgy érzik, teljessé vált a család. Ezekben az esetekben sem szabad megfeledkezni a fogamzásgátlásról, még szükséges valamilyen, az anya szervezetével és a pár életmódjával összeegyeztethető, valamint a család jövőbeli terveinek megfelelő módszert alkalmazni.

Fogamzásgátlás 45 éves kor felett: A változókor felé közeledve előfordulhat, hogy a pár úgy érzi, már nincs szükségük fogamzásgátlásra. Ez azonban nem biztonságos hozzáállás, ugyanis a menopauza kiszámíthatatlanabbá teheti a hormonális ciklust, így ennek megfelelően érdemes nőgyógyásszal egyeztetve a legideálisabb módon védekezni egészen addig, amíg le nem zárul a változókor időszaka. Az orvos tud abban segíteni, milyen fogamzásgátlót ajánlott választanod, melyik a legbiztonságosabb megoldás számodra, negyven éves kor felett.

Ragaszkodj hozzá! tippek:

  • Vedd figyelembe egyéni preferenciáidat! Határozd meg, melyik módszer lehet a legmegfelelőbb és legbiztonságosabb számodra, melyik opció illeszkedik leginkább egészségi állapotodhoz, életmódodhoz, szokásaidhoz, életkorodhoz.
  • Beszélgessetek a védekezésről pároddal is! Fontos, hogy az együttlétek során mindketten kényelemben érezhessétek magatokat, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy közösen is átbeszéljétek, melyik módszer lehet számotokra a legjobb.
  • Azt is gondoljátok át, mikor terveztek gyermeket, vagy akár családbővítést! Nem elhanyagolható szempont, mindenképpen fontos a tudatos családtervezés, az előre gondolkodás.
  • Egyeztess nőgyógyászoddal! Akármelyik fogamzásgátló módszert választjátok is, érdemes kikérni nőgyógyászod véleményét annak érdekében, hogy megalapozottan, pontos és reális információk alapján dönthessetek. Kérd orvosod véleményét, segítségét abban, hogy mi a legjobb fogamzásgátló 20,30 vagy éppen 40 felett!

Document ID: KEDP/DAE7V7, Lezárás dátuma: 2023.09.20.



[1] https://www.nhsinform.scot/healthy-living/contraception/getting-started/things-to-consider-when-choosing-contraception

[2] https://www.health.com/birth-control/birth-control-methods-every-age

[3] https://www.healthline.com/health/birth-control/options-every-age#your-s