Az első nőgyógyászati élmény – Erre számíthatsz!
2020. november 30.
Szűrővizsgálatokra járni?! Valld be nyugodtan, hogy szerinted ez a felnőttek dolga. Anyukád megy minden évben rákszűrésre, ha apukád munkaköre megkívánja, akkor őt meg menedzserszűrésre küldik évente, jelentsen is ez bármit. Pedig hidd el, nem árt már tiniként is odafigyelni a testedre, különösen akkor, ha már rendszeres nemi életet élsz, mert sok kellemetlenségtől óvhatod meg magad. Hogy pontosan miktől? Dr. Babay Lilla szülész-nőgyógyász szakértőnk beavat a részletekbe!
Azt sem tudom, milyen nőgyógyászati szűrővizsgálatok léteznek. Mit, mikor és milyen gyakran érdemes elvégeztetnem?
Évente érdemes nőgyógyászhoz elmenni, ő pedig tájékoztatni fog a szükséges vizsgálatokról. Általánosságban elmondható, hogy a jelenlegi gyakorlat alapján évente egyszer hüvelyi vizsgálat, emlővizsgálat, méhnyak szűrés, kolposzkópos vizsgálat (egy mikroszkóp segítségével nagyobb nagyításban is megnézi az orvos a méhszájadat, hüvelyedet és szeméremtestedet) és kismedencei ultrahang vizsgálat javasolt. Amennyiben ezek eredménye eltérést igazol, további kiegészítő vizsgálatok válhatnak szükségessé, de erre a kezelőorvosod (írásban is) fel fogja hívni a figyelmedet.
Hogyan kell elképzelnem ezeknek a nőgyógyászati vizsgálatoknak a menetét?
Megérkezel a nőgyógyászhoz, először általában leültök, megbeszélitek az eddigi fontosabb egészségügyi történéseidet (műtétek, betegségek), illetve, ha rendszeresen jársz orvoshoz, akkor azt, hogy mi történt az elmúlt egy év során. Ekkor el tudod mondani a panaszaidat, kéréseidet (pl. fogamzásgátló felíratása), amihez fontos, hogy előzetesen felkészülj. Írd össze a kérdéseidet, amelyekre választ vársz, és készülj az utolsó menstruációd első napjának időpontjával, illetve a szedett gyógyszereid listájával is, amennyiben vannak. Szerencsés naptárt vezetni a menzeszekről, ciklus közben észlelt panaszokról (erre lehet szuper a Hölgynaptár app).
Ezt követően alulról szükséges levetkőznöd (ne aggódj, a legtöbb rendelőben fel tudsz venni papucsot és egy papírköpenyt, hogy ne érezd magad annyira meztelennek), majd következik a hüvelyi tapintásos vizsgálat[1], mely során az orvos a méh nagyságát és formáját két irányból, a hüvely és has felől méri fel. A hüvely feltárása után kolposzkópiát[2], azaz hüvelytükrözést végez az orvos, amely nem más, mint a női nemi szerv optikai vizsgálata. A nőgyógyász a hüvely, méhnyak és a szeméremtest vizsgálatát többszörös nagyításban végzi el. Ezt követi a rákszűrés. A hüvely feltárása feszítő érzést kelthet, sok hölgy sürgető vizelési ingerről számol be: azonban ez nem fájdalmas, inkább csak kellemetlen és általában 1-2 perc alatt véget is ér.
Az ultrahang vizsgálat ezt követően történik, a nőgyógyász ekkor has és hüvely felől is elvégzi a kismedencei szervek áttekintését. Ha kíváncsi vagy, kérdezz nyugodtan, hogy mit látsz a vizsgálat során!
Mennyiben más az első nőgyógyászati vizsgálat menete?
Amennyiben még szűz vagy, és a szűzhártya nem átjárható, akkor a vizsgálati lehetőségek korlátozottak, hiszen nem szeretne kellemetlenséget vagy fájdalmat okozni. Azonban a hasi ultrahang és a has külső áttapintása ilyenkor is gond nélkül lehetséges, amennyiben panaszaid indokolják a belső tapintásos vizsgálat és a kismedencei ultrahangra is sor kerülhet (általában a végbél vagy szeméremrés felől).
Ezt követően alulról felöltözhetsz, majd a felsőtestedet kell szabaddá tenned, ahol a doktor áttapintja a hónaljadat és a melleidet. A mellek vizsgálata ugyanis szintén az általános vizsgálat része. A nőgyógyász ilyenkor tapintással átvizsgálja a mellek mirigyállományát, valamint a hónaljban található nyirokcsomókat, hogy nincs-e valamelyik megnagyobbodva. Menstruáció előtt a mellek duzzadtabbak lehetnek, így ez megnehezítheti a vizsgálatot. Ezért érdemes mindig az utána következő időszakra időzítened a vizsgálatot. Fontos, hogy a mell helyes önvizsgálatát te is időben megtanuld, hogy a ciklusod azonos időszakában ellenőrizni tudd, nincs-e elváltozás. Ha önvizsgálat során bármilyen eltérést észlelsz, mielőbb fordulj orvosodhoz.
Ezután teljesen felöltözhetsz, és már túl is vagy rajta. Az orvosod minden esetben ambuláns lappal lát el, és összefoglalja az eredményeket.
[1] https://www.hazipatika.com/vizsgalatok/nogyogyasza...
[2] https://medicoverkorhaz.hu/szakrendelesek/nogyogya...
Dr. Babay Lilla
Milyen nemi betegségeket kockáztatok, ha nem használunk óvszert a barátommal?
Gonorrhoea (kankó), szifilisz (luesz), Chlamydia, Ureoplasma, HIV ellen a megfelelően alkalmazott óvszer megvéd, azonban a bőrérintkezéssel terjedő kórokozóktól, mint pl. a HPV vagy a nemi herpesz, sajnos az óvszer sem óv meg.
Arról már hallottam, hogy van összefüggés a méhnyakrák és a HPV között. De mi az a HPV? Olyan, mint a herpesz?
A HPV, azaz humán papilloma vírus a legelterjedtebb vírus a világon, melynek számos törzsét különböző számokkal jelöljük. A HPV-t bőrérintkezéssel és nemi érintkezéssel is el lehet kapni. A vírus bizonyos törzsének példányai képesek a méhnyak hámsejtjeihez kapcsolódva rákos elfajulást okozni, míg más típusai pl. a bőrünkön látható szemölcsökért felelnek. Tehát igen, ahogy a herpesz, úgy a HPV is vírus, azonban a HPV-t azért nem szeretjük, mert bizonyos sejtek működésének megváltoztatásával azok daganatos átalakulásáért felelhetnek.
Mi történik, ha elkapom a HPV-t? Milyen tünetek utalhatnak erre? Milyen vizsgálat mutathatja ki, hogy elkaptam? Mit tehetek? Kigyógyulhatok belőle? Hogyan lehet elkapni a HPV fertőzést? Miért lehet fontos az oltás?
A HPV fertőzés legtöbbször tünetmentes és átmeneti. A lakosság nagy százalékban átfertőződött, ezért a legtöbb ember átesik HPV-n az élete során, ezt általában az immunrendszer magától legyűri és a HPV eltűnik a szervezetből. Azonban nem mindegy, hogy milyen HPV fertőzöttség alakul ki, és ez mennyi ideig és milyen formában van jelen a szervezetben: a magas kockázatú 16-os és 18-as HPV törzsek gyakrabban okoznak rákmegelőző állapotot vagy szeméremtesti daganatot is, a 6 hónapnál tovább jelen lévő HPV pedig szintén magasabb kockázatot jelent.
A HPV vizsgálat során a méhnyakról vett kenetben keresik meg a vírus örökítőanyagának jelenlétét, ez a vizsgálat alkalmas a különböző HPV törzsek megkülönböztetésére is. Ha jelen van a vírus, akkor már arra is van lehetőség, hogy a HPV fertőzés miatti rendellenes sejtműködést is kimutassuk (pl. CINtec Plus).
A HPV elleni oltás kiemelt fontosságú, a nemi élet megkezdése előtt vagy akár utána is segít a méhnyakrák megelőzésében a különféle HPV törzsek elleni immunitás kialakítása által.
Rákszűrésre jár anyukám, de azt gondolom, hogy azt csak neki kell, mert felnőtt és már szült gyereket. Vagy mégsem? Mitől függ, hogy nekem is kell-e mennem, és ha már járnom kell, milyen gyakran?
A szüzesség elvesztése után évente javasolt rákszűrés, kolposzkópos vizsgálat és hüvelyi ultrahang.
Ha még nem történt meg a „dolog”, de lassan szeretném, gondolom, nem ártana fogamzásgátló gyógyszert felíratnom már most. Ahhoz kell bármilyen vizsgálat? Vérvétel vagy ilyesmi?
Amennyiben már elkezdtél menstruálni, elvileg van lehetőség a fogamzásgátló tabletta használatára. Személyes javaslatom azonban az, hogy a nemi élet megkezdésekor (első együttlét) érdemes óvszert használni, a szüzesség elvesztése után pedig nőgyógyászhoz fordulni, aki részletesen elmondja a nőgyógyászati vizsgálat menetét és elvégzi a fent ismertetett kivizsgálást. Negatív méhnyak szűrési eredményt követően érdemes elvégeztetni egy általános laborvizsgálatot, mely a vérképet, máj és veseműködést, fontosabb véralkotóelemek szintjét mutatja meg, ebben akár a háziorvosod is segíthet. Amennyiben a családban előfordult fiatalkori kóros vérrögképződés, vagy csak biztosra szeretnél menni, érdemes elvégeztetni egy, a leggyakoribb véralvadási rendellenességeket kimutató vizsgálatot is („trombophilia vizsgálat”), azonban ez nem kötelező.
Ezek ismeretében sokkal nagyobb biztonsággal javasolható fogamzásgátló tabletta, ami mellett a nemi betegségek elleni hatékony védekezés eszközeként kiegészítő óvszerhasználat javasolt a stabil partnerkapcsolat kialakulásáig.
Ragaszkodj hozzá! tippek:
- Az első nőgyógyászati vizsgálat menete eltérőbb lehet annál a vizsgálatnál, mint az, amit a szüzesség elvesztése után végez el az orvos. Ne ijedj meg, a nőgyógyászod mindent elmagyaráz majd részletesen.
- Jó, ha tudod, hogy ha a hüvelyi vizsgálat nem lehetséges, mert még szűz vagy, érdemes telt hólyaggal érkezned.
- Beszélgess anyukáddal, apukáddal arról, hogy milyen betegségek fordultak elő a családban. Így már egészen fiatalon, tudatosan figyelhetsz az adott területre, amellyel sok probléma adódott a rokonságban.
- Szoktál naplót írni? Vagy csak a telefonodba jegyzel fel random dolgokat? Bármelyik is legyen, vésd fel valahova a nőgyógyászati szűrővizsgálatokat is, és ha van valahova időpontod, akkor emlékeztetőt is állíts be!