A nevelés és neveltetés kérdése

A gyermeknevelés egy harmonikus párkapcsolatban sem gyerekjáték. Bármennyire összehangolt is egy páros, mindig lesznek olyan dolgok, amelyekben a felek nem értenek egyet. De hol kell meghúzni a határokat, és mi a teendő a gyermeknevelési elvek ütközésekor?

Egy gyermek egészséges lelki fejlődéséhez elengedhetetlen a szülők harmonikus kapcsolata. Azonban bármennyire is fontos, hogy a partnereddel hasonló elveket valljatok az életben, ez sajnos nem jelenti azt, hogy a baba érkezésekor is mindenről ugyanúgy fogtok vélekedni. Elkerülhetetlenek ilyenkor az ellentétes elvekből fakadó súrlódások, hiszen a nevelés kényes kérdés, mindenki mást hoz otthonról, mindenki határozott elképzelésekkel rendelkezik a saját gyermekkora alapján.

A korai élmények meghatározóak egy gyermek életében, tehát ebben az időszakban még fontosabb, hogy jól átgondolt, közösen kialakított nevelési elvekkel találkozzon a kicsi. Nem kell, hogy minden „régi jól bevált praktikát” elhiggyetek, de azért vannak olyanok, amelyeket érdemes megtartani. A lényeg, hogy közösen alakítsátok ki azokat az alapvetéseket, amelyek alapján fel szeretnétek nevelni gyermeketeket. Az ellentéteket kompromisszumokkal oldhatjátok fel, amelyek egy egészséges és tartós kapcsolat mindennapi velejárói.

Ragaszkodj hozzá! tippek:

  • Ne feledjétek, hogy a gyermeknek szüksége van a harmóniára, amit csak ti teremthettek meg a számára. Figyeljetek arra, hogy a kapcsolatotok is maradjon szerető, támogató.
  • A baba nyugalmát úgy teremthetitek meg, hogy állandóságot visztek a saját mindennapjaitokba és ezáltal az ő életébe. A már csecsemőkorban kialakított napi rutin később meghálálja magát. Nagyobb eséllyel válik kiegyensúlyozottá gyermekünk, ugyanis a megszokott menetrend egyfajta biztonságot nyújt neki.
  • Alakítsatok ki saját rituálékat! Ezek amellett, hogy fokozzák a kötődést, segíthetnek a munka-leosztásban is. Legyen például a fürdetés csak az apáé, hiszen a szoptatás utána már kifejezetten az anya és gyermek egyik legbensőségesebb pillanata.
  • Fontos az alkalmazkodás a gyermek aktuális kedvéhez a közös játék során. De ne feledjétek, ti vagytok a szülők, ne hagyjátok mini diktátorrá válni gyermeketeket!