Amikor késik a kistestvér
Másodlagos meddőség? Sokak számára talán ismeretlen fogalom, pedig a jelenség, amikor az első gyermek születése után a kistestvér csak nem akar megérkezni, nem is olyan ritka, mint gondolnánk!
Ha már az első gyermek fogantatása is kihívásokkal és nehézségekkel teli volt, joggal aggódhatnak a családbővítést tervező szülők, hogy vajon a kistestvér is nehezen érkezik-e majd. De akár az is megeshet, hogy egy vagy több könnyebb fogantatás és zökkenőmentes szülés után mégsem sikerül újra teherbe esni.
A szakemberek szerint a másodlagos meddőség hátterében is szinte minden esetben fizikai vagy lelki eredetű okok, valamint ezek kombinációi állhatnak.[1]
A gyermekvállalási életkor kitolódásával a második, esetleg harmadik testvér iránti vágy egyre későbbi időpontra esik a párok életében. Emiatt a szülők egyike, vagy mindkettőjük olyan életkorba léphet ekkorra, amikor bizony már nehezebb a megtermékenyülés és gyakrabban fordul elő spontán vetélés. Emellett szülőként sokak számára az is kihívást jelenthet, hogy egészségesen táplálkozzon, rendszeresen időt szánjon a sportolásra vagy hogy egyáltalán eleget aludjon az örökmozgó lurkó(k) mellett – ami pedig szintén befolyásolja a fogantatási esélyeket.
Azonban, mint minden egészségügyi probléma esetében, a fizikai okok mellett itt sem szabad figyelmen kívül hagyni a lelki tényezőket! Nem is gondolnánk, mekkora érzelmi megterhelést okozhatnak például a család, barátok és ismerősök keresetlen megjegyzései. Bizonyára nem ismeretlen a „mikor érkezik a kistestvér?” kérdés, amit előszeretettel szegeznek kisgyermekes pároknak. Azt is gyakran hallani, főleg még gyermekvállalás előtt álló pároktól, hogy ne legyünk elégedetlenek, hiszen mi már szülők vagyunk. De mégis mit tehetünk a hétköznapokban, hogy enyhítsünk szorongásunkon?[2]
Ragaszkodj hozzá! tippek:
- Focicsapatnyi gyermeket terveztetek kapcsolatotok hajnalán? A fennálló helyzetet értékelve, őszintén beszéljétek meg kedveseddel, hogy nem feltétlen szükséges ragaszkodnotok a korábban elképzelt családmodellhez. Elképzelhető, hogy pont a magatokkal szemben támasztott elvárás a legnagyobb gátja annak, hogy bővüljön a család. Lazítsatok saját magatokon, mert könnyen lehet, hogy a görcsös hozzáállás áll a sikertelenség hátterében.
- Koncentráljatok a családi életetekre! Ne feledkezzetek meg arról, hogy már család vagytok. Élvezzétek az együtt töltött időt, éljétek meg gyermeketek cseperedésének minden pillanatát - ne szalasszátok el ezt az örömteli időszakot azért, mert rohannátok a jövőbe
- Végül, de nem utolsó sorban, legyetek felkészülve a „kellemetlen” kérdésekre. Beszéljétek meg a pároddal, kit milyen mértékben avattok be a családbővítési terveitekbe. Ha van néhány előre megírt „forgatókönyv”, könnyebb kezelni a kistestvér iránt érdeklődőket.
A megfelelő, körültekintő orvosi vizsgálatok elvégzése mellett fontos, hogy maradjatok optimisták, merítsetek erőt gyermeketekből!
[1] https://www.psychologytoday.com/us/blog/women-s-mental-health-matters/201605/the-secret-secondary-infertility
[2] http://www.nemesekteherbe.hu/tartalom/Masodlagos_meddoseg