Férfiként a hormonterápiák útvesztőjében
Meddőségi kezelések, mesterséges megtermékenyítés, hormonterápia… Amennyiben nem érkezik a várva várt gyermekáldás, nem nehéz elveszni a témában, igaz? Még ha rendszeresen el is kíséred kedvesedet a nőgyógyászhoz, akkor sem biztos, hogy mindig teljesen képben vagy, hogy éppen mi és miért történik. Kisokosunkkal segítünk!
Korábbi cikkünkben részletesen végigvettük azon módszereket az Intra-Uterin Inszeminációtól kezdve az In Vitro Fertilizációig, melyek hozzásegíthetnek benneteket a gyermekáldáshoz. Most ez utóbbit, azaz az IVF-t, közismertebb nevén lombikprogramot vesszük górcső alá, és lépésről lépésre elmagyarázzuk, mi történik.
Ha meddőségi kezelésekről, mesterséges megtermékenyítésről beszélünk, akkor a legtöbben általában az IVF-re gondolnak. Ez nem véletlen, hiszen évtizedek óta sikerrel alkalmazzák, és számos esetben lehet a meddőséggel küzdő párok segítségére:
- idősebb hölgyek esetében, akik termékenységi problémákkal küzdenek
- sérült vagy elzárt petevezeték esetén
- endometriózissal küzdő nőknél
- alacsony spermiumszám vagy valamiféle elzáródás okozta férfi meddőség során[1]
A továbbiakban nézzük a lombikprogram öt lépését, hogy megértsd, mi és mikor történik![2]
1. Stimuláció
Először kedvesed follikulus stimuláló hormont (FSH) tartalmazó készítményt kap, az FSH ugyanis hozzájárul a petefészkekben a petesejteket tartalmazó tüszők (follikulusok) növekedéséhez és fejlődéséhez. Ez tulajdonképpen egyfajta lökés ahhoz, hogy petesejt termelődjön a szervezetében, s minél több petesejt áll rendelkezésre, annál nagyobb az esélye annak, hogy a kezelés során valamelyik megtermékenyüljön.
2. Petesejt kivétel
A petesejtek érését hormonokkal meggyorsítva, egy kisebb műtéti eljárás keretében leszívják párod petefészkéből a petesejteket. Ne aggódj, helyi érzéstelenítéssel, ambulánsan történik mindez, és kedvesed legfeljebb csupán kisebb görcsöket fog érezni a beavatkozást követően.
3. Spermaminta adása
Ezen a ponton jössz te! Míg kedvesedtől leszívják a petesejteket, addig neked ondómintát kell adnod, amelyet az orvosok megvizsgálnak, hogy kiválaszthassák a legegészségesebb spermát a megtermékenyítési procedúrához.
4. A petesejt és a sperma egyesítése
Ez így kicsit furán hangzik, de tulajdonképpen ez a fázis maga a megtermékenyítés. Pár óra alatt a petesejtbe fecskendezett hímivarsejt megtermékenyíti azt.
5. Az embrió behelyezése
Amint megtermékenyült kedvesed petesejtje, tulajdonképpen meg is fogant a kisbabátok! Párod újabb gyógyszereket fog kapni, hogy a méh nyálkahártyáját előkészítsék az embrió beültetésére. A módszer sikerességéhez, valamint a terhesség fenntartásához például megfelelő progeszteronszint szükségeltetik a párod szervezetében. A beültetésre körülbelül 3-5 nappal a megtermékenyítés után kerülhet sor.
Ezután nincs más teendőd, mint óvni kedvesed mindenféle fizikai behatástól és stressztől, majd várni a terhességi teszt eredményét.