Ismerd meg a testedet!
Az emberi test működése hihetetlenül izgalmas tud lenni. Különösen igaz ez a női ciklus különböző időszakaira, a megfigyelhető és érzékelhető jelenségekre. Elgondolkodtál már azon, mi zajlik a testedben? Ha pároddal babát terveztek, még hasznos is lehet, ha ismered ezeket a történéseket.
Az emberi test fiziológiai folyamatai általánosságban megegyeznek, mégis adódhatnak kisebb-nagyobb eltérések a hölgyek ciklusában. Érdemes az ovuláció – az érett, megtermékenyítésre alkalmas petesejt petefészekből való kilökődésének – időszakára, illetve az előtte való pár napra időzíteni az együttléteket, hiszen ilyenkor van a legnagyobb esély a fogantatásra. Ez általában a következő menstruáció előtt két héttel történik[1]. Ilyenkor a szervezet észrevehető és beazonosítható tüneteket produkál, így ezekre is érdemes lehet odafigyelni.
Ovulációs fájdalom előfordulása, a testhőmérséklet és a természetes hüvelyváladék, illetve a nyál változása mind megfigyelhető, ovulációt jelző tünetek[2].
- Az ovulációs fájdalom a petesejt kilökődésének időszakában jelentkezhet. Alacsony intenzitású, nyilalláshoz, szúró érzéshez hasonló jelenség, mely pár pillanattól akár pár napig is tarthat. A fájdalmat az alhasban jelentkező nehézség-érzet is kísérheti.
- Noha önmagában a testhőmérséklet változásának követésével nem határozható meg az ovuláció, érdemes figyelmet fordítani rá. Célszerű ébredés után mérni a testhőt, mely az ovuláció időszakában általában a szokásosnál némileg magasabb.
- Az ovulációs időszakban a megszáradt nyál kristályosabbnak tűnhet, bár a nyál változásait igen nehéz észrevenni az étkezés, az ivás és a fogmosások miatt.
- A hüvelyváladék változása talán az egyik legkönnyebben megfigyelhető jelenség, az ugyanis ebben az időszakban tisztává, áttetszővé, folyékonyabbá, tojásfehérje-szerűvé válik.
- Továbbá az ovuláció időszakában előfordulhat még mellduzzadás és -érzékenység, vízvisszatartás, illetve libidónövekedés is.
Mindemellett viszont fontos, hogy az intim alkalmak ne korlátozódjanak pusztán az ovuláció időszakára. Hiszen az együttlétek a várva várt baba megfoganásán kívül a pár saját boldogságára, élvezetére is szolgálnak. Ha az ovulációs időszakon kívül is összebújtok, azzal elkerülhető, hogy feladatkényszerrel éljétek meg az együttléteket, miközben megőrizhetitek kapcsolatotok intimitását és spontaneitását is.
[1] https://www.webmd.com/baby/understanding-conception#2
[2] https://www.healthline.com/health/womens-health/ovulation-symptoms#ovulation-test