A női test változása terhesség alatt – Mire számíts?

2021.12.15.

Mint egy hullámvasút, olyan egy nő életében a várandósság. Amellett, hogy élete legszebb időszakát élheti meg, az anyasághoz vezető út tele van változásokkal is, amelyeket olykor nehéz követni és feldolgozni. Dr. Babay Lilla szülész-nőgyógyász segítségével a terhesség során tapasztalható természetes változásokról és hormonális hatásokról beszélgettünk.

A várandósság – ideális esetben – kilenc hónapja alatt a női szervezetben számtalan élettani, természetes és hormonális változás következik be részben a megváltozott hormonok, másrészt a növekvő magzat miatt. Nincs a szervezetnek olyan része, amelyre ne lennének hatással a babavárással járó változások. A női test azonban könnyen alkalmazkodik és a legtöbb átalakulás a szülés után visszatér az eredeti állapotába.

A változások nagy része a méhlepény fejlődéséből fakad. Ez a hormontermelő szövet HCG-t (humán korion-gonadotropin)[1], HPL-t (Human placental lactogen)[2], ösztrogént[3] és progeszteront[4] termel a beágyazódás pillanatától kezdve, a magzat születése után nem sokkal azonban távozik a méhből. A részben anyai, részben pedig magzati eredetű szerv a magzattal a köldökzsinóron keresztül van összeköttetésben. Egy állapotos nő egyébként a terhesség időszaka alatt több ösztrogént termel, mint a teljes női, nem várandós időszakban töltött élete során, ez pedig számos hatást gyakorol a szervezetre. Emiatt lesz például nagyobb a mell, vagy sokaknál hányásos tünettel járnak az első hónapok.

Megnő a testsúly és a talp mérete

A várandósság előrehaladtával az egyik legszembetűnőbb változás a testsúly gyarapodása. Ennek egyrészt a magzat növekedése az oka, másrészt hozzájárul[5] a többletsúlyhoz a placenta, a magzatvíz, a megnövekedett mellszövetek és a szervezetben megnövekedett mennyiségű víz- és vérellátás is. A terhesség akár 15-16 kg[6] súlytöbblettel is járhat, ami miatt teljesen megváltozik a súlypont és így a test statikai tengelye[7]. A nem megfelelő terhelés miatt sok kismamánál mozgásszervi panaszok alakulhatnak ki lábdagadás, ízületi-, hát-, csípő- és derékfájdalmak formájában. Ebben az időszakban megnő a gerinc terhelése, az ágyéki szakasznak más lesz az íveltsége, amely megterheli a csigolyákat. Jelentősen meglazulnak a lábboltozat feszesen tartásáért felelős szövetek, ez pedig néhány milliméteres talphossznövekedést és a boltozat csökkenését idézik elő.

Ragaszkodj hozzá! tipp:

Egyeztess orvosoddal arról, melyik trimeszterben mennyi a normális testsúlynövekedés, és a kisbabád, illetve a saját egészséged miatt igyekezz betartani ezeket a hatértékeket. Számolj le azzal a tévhittel, hogy kettő helyett kell enned. Beszélj a nőgyógyászoddal arról, milyen étrendet érdemes követned, hogy minden szükséges tápanyagot megkapjon a szervezeted és a fejlődő magzatod, és kérd ki az orvosod tanácsát a várandósvitaminok szedésével kapcsolatban[8] is. Magzatvédő vitaminnak is szokták ezeket a készítményeket nevezni, amelyek hozzájárulnak a kismama és a magzat egészségéhez. Olyan vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyekre a terhesség előtt, alatt és után is szükségetek lehet a babáddal együtt, a megnövekedett tápanyagigény kiegészítésére.

Az elején alacsony, a végén magas vérnyomás jelentkezhet

A terhesség első trimeszterében a hormonális változások miatt szív- és érrendszeri átrendeződés megy végbe a női szervezetben. Az első hónapokban csökken a vérnyomás, megnő az erek rugalmassága és lazasága, ezek a változások pedig gyakori szédüléses, ájulásos tüneteket okozhatnak. A harmadik trimeszterben eltérő folyamatok lépnek életbe: ekkor már a vérnyomás emelkedése a gyakoribb, mely kóros terhességi magas vérnyomás betegséget is jelezhet! A szülés után ezek a változások visszarendeződnek az eredeti állapotba, a terhesség alatti vérnyomásváltozás azonban nem minden esetben kezelendő. Amíg a terhességi alacsony vérnyomás kellemetlen, de általában nem okoz súlyos komplikációt, addig a terhesség alatt jelentkező magas vérnyomás súlyos terhességi komplikáció lehet, ezért amennyiben vérnyomásunk bármikor terhességünk alatt 140/90 Hgmm fölé emelkedik, haladéktalanul keressük fel kezelőorvosunkat.

Ragaszkodj hozzá! tipp:

Figyeld a tüneteket, és ha úgy érzed, téged is érint a magas vagy az alacsony vérnyomás, szerezz be egy vérnyomásmérőt, így néhány perc alatt magad is kiderítheted a tüneteid lehetséges okát. Mérd rendszeresen, vezess naplót, amivel orvosod munkáját is segítheted.

Csillogóbb lesz az arcbőr, hamarabb zsírosodhat a haj

Sok kismama számol be arról, hogy a terhesség jelei az arcon is megmutatkoznak, például megváltozik a bőrük állapota, sokkal fényesebbnek, ragyogóbbnak látják azt. Mivel a női hormonok nagyobb arányban vannak jelen ebben az időszakban, a növekvő prolaktin és ösztrogén a bőr fokozott pigmentációját okozhatja. A legtöbb esetben dúsabb, de hamarabb zsírosodó lesz a haj, de van, akinél az első öt hónapban fokozott hajhullás is tapasztalható. Nem szabad azonban kétségbeesni, mert a szülést követően az édesanya haja a gyermek egyéves korára eléri a terhesség előtti állapotot.

A legtöbb panasz azonban a bőr feszülése és gyors változása miatt kialakuló striák kapcsán hangzik el. A terhesség mellett ezek megjelenésében szerepet játszhat az örökletesség és az egyéni hajlam is. Szintén gyakori a melazma kialakulása: a sárgás-barnás foltok az arcon, homlokon, állon jelentkezhetnek, de ezek a szülés után eltűnnek. Fontos azonban odafigyelni egy bőrtüneteket is okozó elváltozásra, amely a májműködés zavarát és az epesavak túlzott felhalmozódását jelenti, és gyakran egyetlen tünete a tenyér és a talp erős viszketése. Ez a kolesztázis[9], amiről fontos tudni, nem bőrbetegség, csak bőrtünetekkel jár. Az természetes, ha a bőr annak nyúlása, feszülése miatt viszket, de ha a tenyéren, vagy a talpon tapasztalod ezeket az intenzív tüneteket, vagy el nem múló kiütések jelentkeznek a testen, mindenképp érdemes felkeresni a kezelőorvost. A panaszok hátterében egyrészt kolesztázis (terhességi epepangás) állhat, amely kellemetlen tüneteket okozhat a kismamának és jelentős kockázatot jelenthet a fejlődő magzatra is. Ugyancsak jelezhet egy másik terhességi bőrbetegséget, a PUPP-betegséget [10], amelynek során csalánkiütést idéző apró göbök, hólyagok jelennek meg a hason és a combon közvetlenül a szülés előtt. Magzati károsodást nem okoz és magától gyógyul.

Ragaszkodj hozzá! tipp:

A fényvédelem évszaktól függetlenül nagyon fontos, a striákra, illetve a zsírosodó haj ellen pedig próbálj ki speciális készítményeket, de azt is tartsd észben, hogy ezekre a tünetekre nincs mindenki számára bevált csodaszer. Tekints ezekre a változásokra inkább úgy, hogy a babavárás nem múlik el nyomtalanul, együtt jár a testi átalakulással, de légy büszke magadra, mert egy új életet hozol világra.

Lelassulhat az emésztés

A gyermekáldással együtt a székrekedés is az élete része lehet egy várandós kismamának. Ennek több oka is lehet. Egyrészt a nagy mennyiségű progeszteron hormon az emésztést is hátrányosan érinti, lelassítva a bélmozgást és a bélműködést, másrészt a terhesség második trimeszterétől, a magzat növekedése miatt egyre kisebb helyen férnek el a szervek, így a vastagbél is összenyomódhat, székrekedést kialakítva ezzel.

Ragaszkodj hozzá! tipp:

Változtass az étrendeden és fogyassz rostban gazdag ételeket, sok hüvelyes zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, és igyál legalább 2-2,5 liter folyadékot. Már napi fél óra mozgás hozzájárulhat a normális emésztéshez és a jó közérzethez is. Az orvos jóváhagyásával válassz például kismama tornát.

Ne szégyelld az érzéseid!

A legtöbb szó mindig a testi változásokról szól és kétségtelen, ezekre kell a legtöbb esetben reagálni a kismama és a magzat érdekében. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy arról se feledkezzünk meg, milyen érzelmi hullámvasút a terhesség időszaka. A hangulatingadozások mögött is hormonális hatások állnak, amit nem tudunk határozottsággal vagy elszántsággal kezelni. Még azok is tapasztalhatnak mentális zavarokat, akik egyébként tudatosan készültek az anyaságra és minden változást zökkenőmentesen kezelnek. Sok kismamánál érzelmi kilengések, fokozott ingerlékenység jelentkezhet, ezek a tünetek pedig a baba megszületését követő hirtelen bekövetkező hormonesés miatt tovább súlyosbodhatnak.

Ragaszkodj hozzá! tipp:

Ha azt érzed, hogy a terhesség során vagy a gyermekágyi időszakban hangulatod szokatlanul labilis, mindenképp keresd fel a kezelőorvosod, vagy kérj pszichológiai támogatást. Fontos, hogy szakember segítségével akár a gyermekágyi depressziót is ki tudjátok zárni. Oszd meg a kétségeid, a félelmeid a pároddal, családoddal, hogy ők is érthessék, min mész keresztül.

És még minden más…

A terhességi hormonok és a növekvő kisbaba fokozott kálcium igénye is megnövelheti az anyánál a fog- és szájüregi panaszokat. Gyakran ínyvérzéssel, rossz lehelettel is járhat. Bár sokan hányingerrel küzdenek a terhesség elején, fontos a megfelelő szájhigiénia, mert a szájban kimutatható és megnövekedett kóros baktériumok a véráramba kerülve megnövelhetik a koraszülés kockázatát. Éppen ezért fontos, hogy a terhesgondozás része legyen egy fogászati szakorvos felkeresése, de ebben is segíthetnek a terhesvitaminok.

Szokták mondani, a terhesség nem betegség, csupán egy más állapot. Ügyeljünk a kényelmes ruházatra, jót tehet a vérkeringésnek egy kompressziós zokni vagy harisnya, az alvást és a megfelelő testhelyzet megtalálását pedig segítheti egy terhespárna, amely később szoptatáskor is használható majd. Repülős utazás esetén javasolt tájékozódni arról, hogy az adott légitársaság kér-e és ha igen, milyen módon úgynevezett fit-to-fly igazolást a kismamáktól. Vannak gépek, amelyekre enélkül fel sem szállhat a kismama, ugyanakkor nagyon fontos, hogy akkor is egyeztetni kell a nőgyógyásszal, hogy engedélyezi-e a repülést, ha nem szükséges külön orvosi igazolás a felszálláshoz.

További Ragaszkodj hozzá! tippek:

A terhes has mérete és formája is eltérő lehet – A növekvő kisbabának egyre nagyobb helyre van szüksége ahhoz, hogy kényelmesen elférjen odabent. Míg az első pár hónapban alig észrevehető a terhesség, a pocak a várandósság előrehaladtával hatalmasra nő. Hogy milyen a terhes has? Lehet kisebb vagy nagyobb, széles vagy csúcsos. Mindez sok mindentől függ, így például attól, hogy hányadik babáról van szó, milyen a magasságod vagy a testsúlyod, a baba keresztben fekszik-e, vagy, hogy mennyire volt izmos és feszes a hasfalad a terhesség előtt[11]. Ahogy változik a has mérete, és elhelyezkedése, úgy alakul a köldök formája is. A terhes köldök a has növekedése miatt kidudorodhat, vagy akár el is laposodhat, a bőr nyúlása miatt pedig előfordulhat a köldök körüli bőr viszketése, de akár fájdalma is. Szerencsére ezek a változások szülés után, a has visszahúzódásával elmúlnak.[12]

Megváltoznak a mellek is – Sok kismama különösen örül annak, hogy a mellek mérete megnövekszik a várandósság alatt. De a méret változása mellett egyéb változások is tapasztalhatók. Hogy változik a mell a terhesség alatt? A mellbimbók sötétebbek lehetnek, a bőr alatti erek jobban látszanak, a mell érzékenyebb lesz, feszülhet és a bimbóudvar körül apró dudorok jelennek meg. A hirtelen növekedésétől striák jelenhetnek meg rajta, és a bőr feszülése miatt viszkethet is. A második trimesztertől megkezdődhet a kolosztrum, azaz az előtej termelődése, így vannak olyanok, akik már ettől a hónaptól szivárgást tapasztalhatnak[13].

És mi a helyzet odalent? A terhesség alatt megváltozhat a hüvely és a nemi szerv is. A várandósság a hüvely rugalmasságra is hatással van, nem beszélve a szülésről. A hormonális változások miatt hüvelyszárazság léphet fel, megváltozik a PH -szint odabent, amely bővebb váladékozást vagy viszketést eredményezhet. A nemi szerv környéke a megnövekedett véráramlástól lilás színűvé válhat. Az altestben jelentkező nyomás miatt a szeméremtest fájdalmas lehet, a hormonális változások okozta székrekedés miatt aranyér alakulhat ki[14].



[1] A hCG az első hormon, amelyet a méhlepény termelni kezd. Az anyai vérből és vizeletből az első kimaradt menstruáció idejére már kimutatható, azaz röviddel a beágyazódás megtörténte után, kb. a terhesség 10. napján és csak a terhesség alatt van jelen. Biztosítja a progeszteron és ösztrogén termelődését, amely hormonok felelősek a méhnyálkahártya fennmaradásáért a terhesség alatt.

[2] A hPL hormon elősegíti az emlőmirigyek felkészülését a tejtermelésre, emellett hozzájárul a magzat táplálásához szükséges anyagok anyai vérszintjének fenntartásához.

[3] Az ösztrogén hozzájárul az emlőmirigyek laktációra való felkészüléséhez, valamint az anyaméh terhességnek megfelelő növekedéséhez.

[4] A progeszteron biztosítja a méhnyálkahártya fennmaradását a terhesség alatt. A méhizomzat összehúzódásainak gátlásával akadályozza a koraszülést.

[5] https://www.szuloklapja.hu/9-honap/329/sulygyarapodas-a-terhesseg-alatt.html

[6] https://www.webmd.com/baby/guide/healthy-weight-gain#1

[7] https://szimpatika.hu/cikkek/11499/hogyan-valtozik-a-noi-test-a-terhesseg-alatt-

[8] https://www.webbeteg.hu/cikkek/terhesseg/23501/mag...

[9]https://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/terhessegi_kolesztazis_miert_ennyire_veszelyes/20211025101948

[10] https://www.babaszoba.hu/articles/terhesseg/Mi_az_...

[11] https://gyerekszoba.hu/terhesseg/terhesseg-pocak-merete-okok/

[12] https://gyerekszoba.hu/terhesseg/hogyan-valtozik-a-koldok-a-terhesseg-soran/

[13] https://gyerekszoba.hu/terhesseg/a-mell-valtozasa-a-terhesseg-alatt/

[14] https://gyerekszoba.hu/terhesseg/a-test-mukodese-ennyit-valtozik-a-terhesseg-alatt/