„Mindig emlékezzetek: a fájdalom nem normális!” - Beszéljünk nyíltan az endometriózisról!

2025.03.24.

Az endometriózis egy olyan súlyos, mégis gyakran alulértékelt betegség, amely a nők életét jelentős mértékben megnehezítheti. A fájdalom, a termékenységi problémák és a mindennapi élet kötelező teendői közötti egyensúly megtalálása az endometriózissal élők számára különösen nehéz, főleg, ha a társadalom gyakran még csak nem is beszél róla. Ebben az interjúban Pásztor Bíborka osztja meg a betegséggel való küzdelme során szerzett személyes tapasztalatait, illetve a kezelés és a tudatosság növelésének fontosságát.

Sokan ismerhetnek téged, Bíborka, hiszen 2024-ben indultál a Next Top Model Hungary versenyen és az Instagram oldaladnak is szép számú követője van. A sajtó tele volt annak idején a hírrel, hogy a betegséged miatt kellett feladnod a versenyt.

Az életemet endometriózissal élem, amely nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is komoly kihívások elé állít. Személyes tapasztalataim inspiráltak arra, hogy mélyebben foglalkozzak ezzel a témával, és segítsek másoknak is jobban megérteni ezt a betegséget. Célom, hogy megosszam mindazt, amit megtanultam, támogassam azokat, akik érintettek, illetve felhívjam a figyelmet az endometriózis korai felismerésének fontosságára. Bízom benne, hogy az itt megosztott információk és tapasztalatok hasznosak lesznek mindazok számára, akik érdeklődnek a téma iránt vagy érintettek benne.

Mikor érezted először, hogy valami nem normális a testedben, máshogy működik?

A betegséggel már egész korán, 14 évesen találkoztam. A menstruációs időszakok alatt sokszor képtelen voltam részt venni az óráimon vagy a képzéseimen. Az alhasi fájdalmaim annyira erősek voltak, hogy csak embriópózban fekve tudtam átvészelni ezeket a napokat. A tüneteim a rendszertelen menstruáció, hányás és a fájdalmak miatti ájulás voltak.

Előfordult korábban ez a betegség a családodban?

A családomban ez a betegség tudomásom szerint nem volt jelen. Nem örököltem egyik ágról sem, pedig 11 testvérem van, akik közül négyen szintén lányok.

Mikor fordultál orvoshoz ezekkel a tünetekkel és mi történt veled?

A középiskolás időszakom alatt fordultam először orvoshoz. Számon tartani sem tudom, hány orvos látott azon évek alatt, amíg töretlenül kerestem a baj forrását, sajnos évekig sikertelenül.Milliószor hallgattam meg azt, hogy de hát ez normális, minden nőnek fáj. A másik „kedvencem” az volt, amikor azt hajtogatták, hogy ha majd szülsz, jobb lesz - ezzel nyugtattak és küldtek haza.

Mennyi idő telt el az orvoshoz fordulástól a végleges diagnózis felállításáig?

2010-2018 között jártam sikertelenül vizsgálatokra. Mikor elköltöztem otthonról 2018-ban egyre rosszabbodott az állapotom, ezt akkor a nagy változásnak tulajdonítottam. Ezt követően gyakorlatilag 8 év után tudtam meg, hogy mi okozza ezeket a panaszokat.

Mi az endometriózis?

Az endometriózis egy krónikus nőgyógyászati betegség, amely Magyarországon kb. 200. 000, világszerte közel 200 millió nőt érint. Minden 10. termékeny korú, és minden 2. fájdalmas menstruációval küzdő nő érintett a betegségben, ami a női eredetű meddőség egyik vezető oka. Az endometriózis azt jelenti, hogy egy méhnyálkahártya-szerű szövet méhen kívülre kerül. Vérzik, begyullad, összenövéseket okoz, és ez vezethet a panaszokhoz. A betegség különböző szervekre is ráterjedhet, így lehet pl. vese, hólyag, vastagbél, tüdő, vagy akár idegi érintettség is, de találtak már térdben, agyban, szemben is endometriózist. Nagyon nehéz diagnosztizálni, mert a betegség lehet teljesen tünetmentes is. Ebben az esetben általában akkor derül ki, ha több sikertelen próbálkozást követően a párok meddőségi kezelésen vesznek részt és a sokadik lombik után az orvos javasol egy feltáró műtétet. Legtöbbször azonban vannak panaszok. A vezető tünet a fájdalmas menstruáció, valamint a különböző szervekhez kapcsoló fájdalmak.

Hogyan hatott rád, hogyan reagáltál a diagnózisra?

Amikor megtudtam, hogy mi is a pontos diagnózis, őszintén nagyon megörültem, bár akkor és ott hallottam életemben először ezt a szót, hogy endometriózis. Kutakodni kezdtem, hogy pontosan miről is van szó, mit jelent ez számomra.

Előfordul, hogy az ember, meghallván a kimondott betegséget, nem tudja elfogadni és próbálkozik más orvosnál is, hátha nem igaz…

Nem, nálam nem volt ilyen. Annyi év orvoshoz járás és félrediagnosztizálás után nem volt bennem kétség. Örültem, hiszen végre valaki mondott valami konkrétat, amibe kapaszkodva el lehetett indulni és el lehetett kezdeni a kezelést.

A környezeted, hogyan reagált az állapotodra?

Őszintén szólva, a mai napig is, amikor van egy rosszabb időszakom, félek. Félek elmondani, mi van velem, mert sokszor kaptam meg, hogy túlreagálom, ez csak hiszti, ez a nők sorsa, bírni kell. Még most sem tudom teljesen felfogni és kezelni, hogy endometriózissal kell élnem. Hiába vagyok jól pillanatnyilag, mindig jön egy nehezebb időszak, amikor elkeseredem és reménytelennek érzem az egészet.

Milyen helyzeteket, tudnál kiemelni, amiben az endometriózis okozta tünetek gátoltak, vagy teljesen meg is akadályoztak téged?

A betegség az egész életemet megnehezítette.Munkahelyekről rúgtak ki, mert nem tudtam bemennia műszakomba. Régebben modellkedtem. Rengeteg munkát kellett visszautasítanom a tüneteim miatt, aminek az lett az eredménye, hogy már nem is kerestek.

A Next Top Model Hungary versenyt is az állapotom miatt kellett feladnom, mert az ott ért felfokozott izgalomtól, teljesítménykényszertől kiújult a betegségem. Az álmomról, hogy stewardess legyek azért nem tettem le.

Hogyan tudsz mostanra együtt élni az endometriózissal? Mi tud enyhülést hozni a legnehezebb pillanatokban?

Mostanra már vannak időszakok, akár több hét is, amikor nincs fájdalmam. Mostanra elértem azt, hogy a kezelések eredményeképpen teljesen rendben vagyok, hétköznapi életet élek. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy most már vannak olyan időszakaim, amikor szabadabbnak és boldogabbnak érzem magam. Nekem a sorstársaim nyújtanak támaszt. Jó tudni, hogy nem vagyok egyedül ezzel a betegséggel.

Az alapbetegségemnek köszönhetően sajnos az évek alatt más betegségek is kialakultak nálam olyanok, mint a poszttraumás stressz, illetve a krónikus kismedence fájdalom, melyre gyógyszereket szedek.

Az elmúlt évek során a fájdalmak miatt a görnyedt tartás volt a legjobb pozíció, így az alhasi izmaim is meggyengültek, ezt most fizioterápiás kezelésekkel próbáljuk rendbe hozni. A fájdalom csillapítására, amikor szükségét érzem gyógyszert szedek. Ezen felül minden 10. héten egy speciális injekciót kapok, valamint székletürítést is támogatnom kell erre megfelelő készítménnyel.

Mit üzensz azoknak a lányoknak, nőknek, akik hasonló helyzetben vannak?

A sorstársaimnak azt üzenem, hogy nincsenek egyedül. Az endometriózis sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, de van segítség és remény. Ne hagyjátok figyelmen kívül a fájdalmatokat, és merjetek beszélni róla – akár szakemberrel, akár egy támogató közösséggel! A saját egészségetekért és életminőségetekért megéri küzdeni. Hallgassatok a testetek jelzéseire, legyetek türelmesek magatokkal, és mindig gondoljatok arra, hogy a fájdalom nem normális! Jogotok van a fájdalom- és panaszmentes élethez.