Számoljatok le a tanácstalansággal!

Már egy jó ideje nem védekeztek pároddal és bevetettetek minden házi praktikát, amely segítheti a fogantatást, de mindhiába. Mindenkitől mást hallotok azzal kapcsolatban, mitévők legyetek, de féltek orvoshoz menni? Tanácstalanul sodródtok, nem tudjátok, mi a következő lépés?

Mindenhol eltérő információt olvastok arról, mikor is kellene orvoshoz fordulni, ha nem érkezik a gyermekáldás? Egymásnak ellentmondó véleményen vannak a családtagok és a barátok? Már ti magatok sem tudjátok, mit is kéne tennetek? Nos, a szakemberek szerint, ha 35 évnél fiatalabbak vagytok, egy év sikertelen próbálkozás még teljesen természetes lehet. De vigyázat, 35 év felett már csak fél év az elfogadott, ennél tovább ne várjatok! Ha ennyi idő alatt nem fogant meg a baba, javasolt felkeresni a szakorvost, aki néhány vizsgálattal kideríti, mi állhat a sikertelenség hátterében. Nincs okotok szégyenkezni, hiszen nem egyedi problémával álltok szemben, ugyanis világszerte 90 000 000 pár küzd fogantatási nehézséggel!

Fontos, hogy bízzatok a szakorvosban és őszintén tudjatok beszélni vele akár a szexuális szokásaitokról is. Mivel a fogantatás egyformán múlik a férfiakon és a nőkön is, így az orvos általában mindkét fél kivizsgálását javasolja. Az esetek 85-90 százalékában hagyományos módon, azaz a nemi szervek gyógyszeres vagy műtéti kezelésével orvosolják a problémát:

  • Férfiak esetében elsőként fizikális, hormonális és spermium vizsgálat történik. Ezek eredményei általában választ adnak a kérdésre. A sikertelenséget legtöbb esetben az alacsony spermiumszám vagy a spermiumok nem megfelelő alakja, mozgása okozhatja. A baj az esetek többségében sikeresen kiküszöbölhető a hímivarsejtek termelését serkentő különböző gyógyszerek alkalmazásával. De például az ondóvezeték elzáródása esetén mikrosebészeti eljárás javasolt.
  • Hölgyeknél a sikertelenség hátterében több tényező is állhat. A legjellemzőbb okok hormonális zavarok, pajzsmirigy és ovulációs problémák, ciszták, endometrózis, vagy a petevezeték átjárhatóságának zavara. De nem szabad megfeledkezni a lelki okokról sem! A vizsgálat is összetettebb: a laborvizsgálat mellett ultrahang, vagy belgyógyászati vizsgálat is történik, de ha ez sem adja meg a választ, különböző eljárásokkal megvizsgálják a méhet, az ivarszerveket, petevezeték átjárhatóságát vagy a kromoszómákat. A kezelési módokat a diagnózis határozza meg, így elegendő lehet egy egyszerű gyógyszeres kezelés, de felmerülhet a műtéti beavatkozás szükségessége is. Vagy ezek összehangolt alkalmazása.

Bármekkora is a probléma, ne adjátok fel! Ha a gondolat már megfogant, ragaszkodjatok a vágyaitokhoz és merjetek kérdezni a szakorvostól! A nehézségek a legtöbb esetben orvosolhatóak és hamarosan minden akadály elhárulhat kisbabátok érkezése elől.[1]

További részleteket olvashattok a témában a kattintás után!


[1] Forrás: Ivi-fertility.com