Több, mint orvosi kérdés! – Az életmód és lelki egyensúly szerepe, gyermekre várva
2025.06.30.
A meddőségi kezelések során a korszerű orvosi beavatkozások mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap az életmód és a lelkiállapot szerepe is. A gyermeket tervező párok gyakran szeretnének aktívan tenni a siker érdekében, és ilyenkor felmerül a kérdés: vajon valóban számít, hogyan élünk, mit eszünk, mennyit mozgunk, vagy épp hogyan érezzük magunkat? Dr. Vörös Anna szülész-nőgyógyász és meddőségi specialista tapasztalatai alapján egyértelmű, hogy az egészséges életmód és a lelki egyensúly nemcsak kiegészítő, hanem olykor kulcsfontosságú tényezők lehetnek. A vele készült beszélgetés betekintést nyújt abba, hogy milyen tanácsokat ad a pácienseinek – a táplálkozástól kezdve a stresszkezelésig –, és hogyan segíti őket abban, hogy testileg és lelkileg is felkészülten vághassanak bele ebbe az olykor nehéz, de reményekkel teli útra.
Nézzük, mi mit tehetünk a siker érdekében! Mi az, ami biztos rajtunk múlik?
Az életmód bizonyos esetekben óriási szerepet játszhat, máskor kevésbé, de ártalma biztosan nincs a pozitív változtatásoknak. Alapvetően, ami mindig javasolt: törekedjünk az egészséges testsúlyra. A túlsúly és a kóros soványság is ronthatja a termékenységet – nőknél például a túlsúly gyakran ovulációs zavart okoz, a túl alacsony testzsír-százalék pedig a ciklus kimaradásához vezethet. Ha szükséges, életmód-tanácsadó, dietetikus bevonásával segíthetjük az optimális testsúly elérését. A táplálkozásunk legyen kiegyensúlyozott, sok zöldséggel-gyümölccsel, fehérjével, teljes értékű gabonával – igazából az általános egészséges étrend itt is nyerő. Vannak bizonyos vitaminok, nyomelemek, amiknek a pótlása szóba jöhet: például a folsav szedését már a tervezéskor ajánlott (hiszen a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzése miatt fontos), a D-vitamin pótlás is gyakori, illetve, ha valakinél pl. B-vitamin, vashiány van, azt is rendezni kell. De nem szükséges vég nélküli étrend-kiegészítőket szedni – mindig személyre szabottan, az orvosunk bevonásával döntsünk, mire van valóban szükség.
„A praxisomban rendszeresen tapasztalom, hogy a kezeléseken való részvételen kívül sokszor úgy érzik a páciensek, hogy aktívan tenni szeretnének valamit. – erősítette meg Dr. Vörös Anna.
A dohányzás, alkohol elhagyása kritikus – mind a nőnek, mind a férfinak
Tudjuk, hogy a dohányzás csökkenti a termékenységet, rontja a petesejtek és spermiumok minőségét, és növeli a vetélés kockázatát. Ugyanez igaz a mértéktelen alkoholfogyasztásra is – a napi szintű, túlzott alkohol bevitel kifejezetten káros hatású. Egy-egy pohár bor ünnepnapokon belefér, de rendszeres nagyivás semmiképp. A kávé mérsékelt fogyasztása belefér, de napi 1-2 erős kávénál ne legyen több. Emellett, ha valaki esetleg droghasználó, nyilvánvalóan abbahagyandó minden ilyen szer! A mozgás nagyon ajánlott, de itt is az egészséges egyensúlyt hangsúlyozva: a rendszeres, közepes intenzitású mozgás jót tesz a hormonrendszernek, a stresszlevezetésnek, a testsúlynak. Viszont az élsport, a túlzásba vitt edzés – főleg, ha valaki nagyon alacsony testzsírral járó sportot űz – épp ellenkezőleg hathat, menstruációs zavarokat okozhat. Tehát a mértékletes, de következetes mozgás (például heti 3-4 alkalom kocogás, úszás, torna stb.) az optimális.
Ne stresszelj rá! Mondani könnyű, de hogyan lehet megvalósítani?
A lelkiállapot is fontos, bár ezt nem lehet olyan egyszerűen “előírni”. Szokták mondani, hogy “ne stresszeljen, engedje el” – ez könnyű tanács, de megvalósítani annál nehezebb…
Mindenekelőtt nagyon fontos hangsúlyozni, hogy nem azért nem sikerül, mert egy pohár kólát megittatok vagy mert bosszankodtál a munkahelyen. Ezek a tényezők hosszú távon számítanak, de nem arról van szó, hogy “na, biztos stresszelsz és azért nem esel teherbe”
A stresszkezelésnek egyébként több módja is van: alkalmazhattok különböző relaxációs technikákat (jógától a meditáción át bármi, ami kikapcsol), és ne feledkezzetek el a párkapcsolatotokkal sem törődni a nagy “projekt” közepette. A meddőség sajnos gyakran az élet több területét is aláássa – a spontán együttlétek helyett időzített szex lesz, a kikapcsolódás helyett orvoshoz járás stb. Tudatosan kell arra figyelni, hogy maradjanak közös élmények, amik feltöltenek lelkileg.
Fontos a környezetetek hozzáállása is, hiszen, ha folyamatosan ezt mantrázzák, ez csak növelheti a bűntudatot. A stressz egy tünet és következmény is egyben ebben a helyzetben: nyilván stresszes, ha valakinek nem sikerül teherbe esni, ezt nem lehet varázsütésre megszüntetni. Inkább azon dolgozzatok, hogy a stresszt kezeljétek, hogy legyenek eszközeitek a feszültség csökkentésére – mert hosszú távon tényleg jobb eredményeket lehet elérni, ha egy pár kiegyensúlyozottabb lelkiállapotban vág bele a kezelésekbe.
A meddőségi kezeléseknek lelki megterhelése is van, hiszen stresszel, szorongással, csalódással járhat ez az időszak.
Dr. Vörös Anna doktornő szerint a meddőség nem csak egy orvosi probléma, hanem érzelmi teher is. A hosszú ideig fennálló gyermektelenség hatására nagyon sok nő depresszióssá válik, és jellemzően a párok mindkét tagja jelentős stresszt él meg a sorozatos kudarcok miatt.
A szomorúság, düh, irigység érzése is normális – hiszen folyamatos az a szembesülés, hogy másoknak sikerül (sokszor könnyen), és ez igazságtalanságérzést is szülhet. Fontos ezekről az érzésekről beszélni egymással, és ha szükséges, külső segítséget kérni. Szerencsére ma már egyre elfogadottabb, hogy pszichológushoz forduljunk – ebben a speciális helyzetben egy meddőségi kezelési folyamatokhoz értő pszichológus rengeteget tud segíteni, akár a kudarc feldolgozásában, a szorongás csökkentésében is. Sokszor már az is hatalmas teher-levétel, ha van lehetőség kibeszélni a félelmeket – olyasmit is, amit mondjuk a partnerének nem akar mondani az ember.
Ezen kívül léteznek támogató csoportok is, ahol hasonló helyzetben lévő párok, nők osztják meg egymással a történeteiket. Ezek nagyon sokaknak adnak erőt – így látható, hogy más is küzd ugyanezzel.
Az internet nem mindig jó tanácsadó!
Az interneten keringő “sztorikat” és tanácsokat viszont helyén kell kezelni. A szomszédnak vagy egy fórumtársnak bevált praktika nem biztos, hogy minden esetben releváns. Éppen ezért nagyon fontos a bizalom: legjobb a kezelőorvosnak jelezni, ha valami nyomasztó vagy kétségek támadnak vele szemben. Ne feledd: ebben a folyamatban sincs buta kérdés! A meddőségi kezelés során a te testedről, a születendő baba életéről, rólatok van szó.
Ragaszkodj hozzá tanács!
Ne hibáztasd magad! - A termékenységi nehézségetek nem a te hibád. Nem egy „rossz döntés” vagy „kihagyott lehetőség” miatt történik. Ez egy orvosi helyzet, amit senki nem kér magának, és ami rengeteg tényezőtől függ – sokszor a véletlentől is.
Merjetek beszélni róla, egymással és másokkal is! - A kommunikáció kulcsfontosságú. Beszéljetek őszintén az érzéseitekről egymásnak. Ha kell, vonjatok be szakembert is – egy pszichológus vagy coach segíthet abban, hogy ne nyomja agyon a kapcsolatotokat a „projekt”. Segítséget kérni, ez nem gyengeség, hanem bátorság!