Kiegyensúlyozottan a változókorban is - Menopauza- A változókor jelei és tünetei - Nőnek lenni csodálatos – 3/1. rész

2022.06.09.

A menopauza, azaz a változókor sok nő számára egyet jelent a kellemetlen tünetekkel: hőhullámokkal, hangulatváltozásokkal, hüvelyszárazsággal. De ennek nem kell így lennie! Számos módszer létezik arra, hogy a menopauza tüneteit enyhítsük, vagy megszüntessük, és nőiességünknek ezt a szakaszát is úgy élhessük meg, hogy minden pillanatát élvezzük. Dr. Babay Lilla szülész-nőgyógyász szakorvos segít megérteni, hogy milyen hormonális változások történnek a szervezetünkben és hogyan csökkenthetők a változókor tünetei.

A változókor a nőgyógyász szemével

Menopauzáról vagy változókorról akkor beszélhetünk, ha az utolsó menstruációt követően egy évig nem következik újabb vérzés. Ez az időszak egyénenként nagyon eltérő lehet, nagyjából a 45 és 60 év között jellemző. Ennek alapján megkülönböztetünk korai – akár már 40 éves korban jelentkező –, illetve késői – általában 55 éves kor felett jelentkező – menopauzát, ezekben az időszakokban más-más tünetek (többek között anyagcsere lassulás, hízás, szív-érrendszeri megbetegedések fokozódása, csontritkulás, csonttörések számának emelkedése) dominálnak. A változókorban a petefészek már kevesebb ösztrogént termel, amely kezdetben a peteérés kimaradozásával, csökkenő ciklushosszal, változó vérzésmintázattal járhat. Később elmarad a vérzés, és ténylegesen csökken az ösztrogénszint, amely felelőssé tehető a menopauza szindróma, azaz a jellegzetes klimax-tünetek jelentkezéséért.

Hőhullám és a többiek

A változókori tünetek sokfélék lehetnek, de egyáltalán nem törvényszerű, hogy mindenkinél jelentkeznek. A vazomotoros, azaz az értónus szabályozásával összefüggő menopauza tünetek közé tartozik a hőhullám, szívdobogás, éjszakai izzadás és az ebben az időszakban jelentkező fejfájások 75 százaléka. A változókor tünete 45 éves korban még főként a rendszertelen menstruáció, amelyért a lassuló progeszteron és ösztrogén termelés lehet felelős. Később, a menopauzában elkezdődik a szöveti sorvadás, amely egyik vezértünete a fájdalmas együttlétekért felelőssé tehető hüvelyfalszárazság, de erre vezethető vissza az inkontinencia, a bőr ráncosodása, a haj-és a köröm romlása, valamint a szemszárazság is.

Hogyan csökkenthetők a változókor tünetei?

Szerencsére sokat tehetünk azért, hogy a kellemetlen változókori tüneteket csökkentsük, teljesen megszüntessük, vagy elkerüljük. A menopauza időszakában a mozgásnak például kiemelten fontos szerepe van, elsősorban a testsúlykontroll miatt, de az erősítő, súlyzós edzés például javítja a csontsűrűséget is. Mindemellett számos orvosi megoldás létezik a menopauza kezelésére, amelyek segítségével életünk ezen szakaszában is jól érezhetjük magunkat testileg és lelkileg egyaránt. Nőgyógyászunkkal konzultálva, és a kivizsgálásokat követően már a lehető leghamarabb érdemes lehet elkezdeni egy személyre szabott menopauzális hormonterápiát, amely egy természetes hormonpótlás a változókorban és melynek részét képezik a gyógyszeres vagy növényi ösztrogén és progeszteron származékok, vagy a hasonlóan viselkedő anyagok. Az időben elkezdett terápiával a tünetek megelőzhetők, és a meglévő panaszok hatékonyan kezelhetők. A hüvely rugalmasságának javítására lézeres kezelésre is van már lehetőség, így a nőiség és a szenvedélyes párkapcsolat ugyanúgy megélhető ebben az életszakaszban is, mint a menopauza előtt.

Mikor forduljunk nőgyógyászhoz?

Ha a tünetek miatt arra gyanakszunk, hogy elkezdődött nálunk a menopauza, készíthetünk menopauza-tesztet is, de ha biztosan szeretnénk tudni, keressük fel a nőgyógyászunkat, aki a kórelőzményünk alapos áttekintésével, és szükség esetén laborvizsgálattal pontosan meg tudja állapítani, hogy valóban erről van-e szó. Ha nincsenek panaszaink, akkor sem szabad megfeledkeznünk az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálatról és a mammográfiáról, ezeken kívül pedig javasolt a vérnyomás- és csontsűrűség mérése is. A fogamzásgátlás a menopauza időszakában minden esetben egyéni megítélés kérdése. A hormonszint ugyanis meghatározhatja a számunkra megfelelő módszert. A fogamzásgátló tabletta például 45 év felett nem javasolt, célszerűbb áttérni más megoldásra, mint például a spirál használatára. Nagyon fontos, hogy amíg van vérzésünk, addig magunktól ne álljunk le a fogamzásgátlással, inkább konzultáljunk az orvosunkkal a lehetőségekről. Ha az utolsó menstruációt követően egy év múlva nincs vérzésünk, az azt jelenti, hogy beléptünk a változókorba, így nincs szükség védekezésre.