Mi a mióma?

Mióma - Amiről minden nőnek tudnia kell

2024. 07.29.

A mióma az egyik leggyakoribb nőgyógyászati megbetegedés, mégis sokan csak akkor hallanak róla először, amikor a nőgyógyász diagnosztizálja náluk a betegséget. Szerencsére jóindulatú elváltozásról van szó, ugyanakkor sok esetben jelentős életminőségromlást okozhat. Ezért fontos, hogy minden nő ismerje, milyen tünetek utalhatnak a betegségre, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Mert szerencsére ma már nem kell tűrni, hogy a mióma uralja az életünket. Cikkünk segítségével megtudhatod, mi is az a mióma, mitől alakulhat ki, és milyen terápiás lehetőségek érhetők el.

A mióma a 21. század egyik leggyakrabban elhangzó nőgyógyászati diagnózisa, a méhizomzat jóindulatú sejtburjánzását jelenti. Kialakulásának pontos oka jelenleg még ismeretlen, annyi tudható, hogy összefügg a hormonháztartással, ezért sem jelentkezik a pubertáskor előtt, hisz kamaszkorban indulnak be a hormonok. A mióma jellemzően 35 éves kor felett alakul ki, és a fogamzókorú nők 25%-át érinti. A 25 és 44 éves kor közötti nők csaknem 30%-a érintett, míg ennek valószínűsége a menopauzához közeledve akár 50-60%-ra is nőhet[1]. Bár a mióma a méh jóindulatú daganata, kivételesen ritka esetben előfordulhat, hogy a mióma rosszindulatú daganattá, úgynevezett leiomyosarcomává változik[2],[3].

A mióma kialakulásának oka multifaktoriális: lehet genetikai eredetű, de állhat hormonhatás is a háttérben. Ma már azt is tudjuk, hogy vannak bizonyos hajlamosító tényezők is, melyek növelik a mióma kialakulásának esélyét: ilyen az életkor, a magas vérnyomás, a kiegyensúlyozatlan, szénhidrátban gazdag étrend, az élelmiszer-adalékok, a szójatej, a túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás; a sok vörös hús, illetve a kevés gyümölcs, zöldség, valamint a D-vitamin hiány is hozzájárulhat a mióma kialakulásához[4].

Tünetei

A mióma által kiváltott tüneteket számos tényező befolyásolhatja: így a mióma mérete, mennyisége, típusa, és hogy a jóindulatú daganat a hasüreg vagy a méh belseje felé növekszik. A fentiektől függően a betegségre utalhat, ha a menstruációs vérzés nagyon erős, darabos, fájdalmas vagy elhúzódik; ha kismedencei nyomást, alhasi görcsöt érzünk, székrekedéstől, gyakori vizeletürítési ingertől vagy éppen nehezített vizeletürítéstől szenvedünk; ha a szexuális élet kellemetlen, esetleg fájdalmas. Fontos tudni, hogy a mióma genetikai halmozódást is mutat, így, ha nagymamánkat, édesanyánkat, lánytestvérünket diagnosztizálták már vele, akkor fokozottan érdemes a betegségre gyanakodni a fenti panaszok bármelyikének megjelenésekor.

A mióma kezelése

A mióma kezelése mindig szakorvos feladata, aki a családtervezési szándék és a mióma állapota, okozott tünetei alapján tesz javaslatot terápiára.

Vannak olyan esetek is, amikor nincs szükség beavatkozásra, elég a rendszeres megfigyelés, ellenőrzés. Panaszokat okozó miómák jelenlétekor ugyanakkor alapos kivizsgálás után a nőgyógyász a pácienssel közösen dönthet a gyógyszeres kezelés vagy a műtét között. A javaslat elsősorban a mióma okozta panaszoktól, az elváltozás méretétől, elhelyezkedésétől, növekedésének ütemétől, a páciens életkorától (klimax után rendszerint visszafejlődik a mióma), illetve attól is függ, hogy szeretne-e még gyermeket az érintett.

Ugyan korábban a mióma egyetlen „gyógymódja” a műtét volt, ma többnyire konzervatív módon kezelhető a betegség. A kezelőorvos ajánlhat gyógyszeres terápiát, illetve több típusú sebészeti beavatkozást. Jelenleg évente ~13.000 méheltávolító műtétet végeznek, melyből közel 70%-ra mióma miatt kerül sor[5].A méheltávolítás - érthető módon - a nők jelentős részét lelkileg megviseli. Nőiességük egy részének elvesztéseként élhetik meg a műtétet. Ennek a traumának a feldolgozásához érdemes szakemberhez fordulni[6]. Fontos, hogy minden érintett tájékozott legyen az elérhető terápiás lehetőségekkel kapcsolatban, mielőtt döntést hoz arról, hogy melyik utat választja.

Fontos a lelki egyensúly

A mióma kezelése során az életmódváltás sokat segíthet. A túlsúlytól mindenképpen érdemes megszabadulni, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres testmozgás a szervezetre jótékony hatással van. Figyeljünk a testünkre, az esetlegesen megjelenő tüneteket vezessük akár ciklus appban (Lucy, Hölgynaptár), és ha panaszokat észlelünk, forduljunk nőgyógyászhoz, aki szükség esetén további kivizsgálást kérhet.

Ragaszkodj hozzá! tipp

Fontos a testtudatosság! Légy tisztában a tested működésével, hogy megértsd a jelzéseit, és vedd észre a változásokat! Ha valami rendellenességet tapasztalsz, ne halogasd az orvos felkeresését!

Ép testben ép lélek: Bár nagyon fontos a szakorvos által irányított kezelés, de a lelki faktor is sokat számít. Ne hanyagold el magad, és ne nyomd el az érzéseidet, ha szükséges, kérd akár pszichológus segítségét is, hogy feldolgozd a benned zajló folyamatokat.



[1] https://ragaszkodjhozza.hu/fogantatas/mioma-terhesseg-elott-alatt-es-utan-mire-szamits-376?q=mi%C3%B3ma.

[2], 3 https://feme.hu/index.php/85-erthetoen-a-miomarol

[3] https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/noi_bajok/cikkek/mioma-elrakosodhat-a-nok-joindulatu-daganata

[4] https://vesztergomdora.hu/amit-a-miomarol-tudni-erdemes/

[5] https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2023/10/miomakezeles-mutet-nelkul-evente-13-ezer-no-mehe-kap-eselyt

[6] https://feme.hu/index.php/50-meheltavolitas-lelkileg-es-testileg-is-nehez-elethelyzet