Rákszűrés után: mit jelent az eredményem?
2019. október 21.
Kézhez kaptad rákszűrésed eredményét, a kódoláshoz azonban nem találsz részletes magyarázatot? Lehet, nem is tudtad, de a leleteket több módszer és beosztás alapján is lehet értelmezni. Segítünk eligazodni a kódok, betűjelek, és rövidítések labirintusában!
A női egészségmegőrzésnek szerves része kell, hogy legyen a rendszeres méhnyakrákszűrés is. Korábbi cikkünkben arra hívtuk fel a figyelmet, hogy legalább évente szánjuk rá magunkat a nőgyógyászati vizsgálatra, hiszen az esetleges megbetegedések így idejében kiszűrhetők és sokszor olyan egyszerű módszerekkel kezelhetők, mint egy hüvelygél használata, így a vizsgálatok akár életet is menthetnek.
Ha te is túl vagy a vizsgálaton és már kezedben tartod az eredményeket, bizony könnyen előfordulhat, hogy a leleten látottak értelmezése laikusként kihívást jelenthet, főleg, hogy többféle módszer szerint értékelik a rákszűrés eredményeit. Ebben szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
A kenetek értékelésére általában a Papanicolau-féle (Pap) beosztást[1], mely egy ötfokú skálát jelent:
- P0: nem értékelhető
- P1 és P2: nem merül fel a tumor gyanúja
- P3: egyszerűen kezelhető állapotot vagy abnormális sejtosztódást jelent, esetenként felmerül a tumor gyanúja
- P4: már nagymértékben jelen vannak a kóros sejtek, erős a gyanú a tumorra
- P5: minden jel tumorra utal
A másik, szintén gyakran használt módszer a Bethesda-rendszer[2], mely a kóros hámelváltozásokat részletesebben írja le. Ez a beosztás sokkal részletesebb, mint a Pap ötfokú skálája, így elsőre különösen nehéz lehet kiigazodni rajta. Megmutatjuk, mit jelentenek a kódok, elnevezések és rövidítések:
Az orvos első körben megállapítja a kenet minőségét, amely többféle lehet:
- kóros neoplasztikus hámelváltozásokra negatív
- kóros neoplasztikus hámelváltozás azonosítható
- egyéb
Ami a kóros laphámsejtek jelenlétét, leírását illeti:
- ASC-US: atípusos laphámsejtek meghatározható ok nélkül
- ASC-H: atípusos laphámsejtek, nem zárható ki HSIL
- LSIL: enyhe fokú laphám-eredetű intraepitheliális károsodás (CIN 1)
- HSIL: súlyos fokú laphám-eredetű intraepitheliális károsodás (CIN 2, CIN 3, invázió gyanúja)
- Carcinoma planocellulare (laphám sejt eredetű rosszindulatú daganat)
A kóros mirigyhámsejtek jelenlétére vonatkozóan:
- AGC - Endocervicalis eredetű
- AGC - Endometriális eredetű
- AGC - Mirigyhámsejtek - NOS (máskülönben nem részletezett)
- AGC - Endocervicalis eredetű mirigyhám, inkább rosszindulatú daganat
- AGC - Mirigyhámsejtek - NOS (máskülönben nem részletezett), inkább rosszindulatú daganat
- AIS - Mirigyhámsejt eredetű korai rák
- Adenocarcinoma - endocervicalis eredetű rák
- Adenocarcinoma - endometriális eredetű rák
- Adenocarcinoma - méhen kívüli eredetű rák
- Adenocarcinoma - máskülönben nem részletezett rák
A CIN-besorolás jelentése:
Ha fennáll a gyanúja súlyos fokú sejtelváltozásnak, biopsziát végeznek a méhszájból vett szövetmintán. Ennek eredményét jelzik a CIN-számok.
- CIN 1: az elváltozás még nem tekinthető méhnyakrákot megelőző állapotnak, azonban fokozott ellenőrzés szükséges.
- CIN 2 és CIN 3: rákmegelőző állapotok
- CIN 3+: korai stádiumú méhnyakrák
Ragaszkodj hozzá! tippek:
- Rendszeres vizsgálat: Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy rendszeresen, évente végeztess méhnyakrák szűrővizsgálatot. Akkor is, ha a korábbi alkalmakkor negatív eredményt kaptál. Amennyiben pedig már korábban észlelt gyanús elváltozásokat az orvosod, az ő utasításai szerinti is indokolt a gyakoribb vizsgálat. Ezeket mindig vedd komolyan, ne mulaszd el őket.
- Kerülj képbe: Jó, ha tisztában vagy a méhnyakrákkal kapcsolatos információkkal, úgy, mint a terjedése, a lehetséges megelőzései, a rákszűrés fontossága, és a különféle eredmények jelentése. A saját megnyugvásodat is szolgálja, ha tudod mit jelentenek az értékek a különféle vizsgálatok után, azonban ne próbáld meg önmagad diagnosztizálni.
- Szakember segítségével: Ha megkaptad a leleted, hasznos, ha te is le tudsz olvasni egy-két információt róla, azonban mindig kérd az orvosod segítségét, különösen, ha kételyeid támadnak az egyes értékekkel kapcsolatban. Ne feledd, a nőgyógyászod személyre szabott válaszokkal tud szolgálni, így te is nyugodtabb lehetsz az eredményeddel kapcsolatban.
- Ha kezelésre van szükség: A szűrés után előfordulhat, hogy bár nem lát komoly problémát az orvos, de hámelváltozás vagy egyéb gyanúsabb eredményt tapasztal, ezért olyan kezelést ír elő, amely a méhnyak immunitását erősíti. Ezt általában a következő vizsgálatig kell folytatni, és bár ijesztően hathat, de valójában egy egyszerűen használható hüvelygélről van szó, amely segíti a hámszövet helyreállítását, valamint a további elváltozások megelőzését is szolgálja. A rendszeres szűrővizsgálatokkal a legapróbb elváltozások is idejében elcsíphetők, és hasonlóan egyszerű kezelésekkel megelőzhető lehet a nagyobb baj.
[1] https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/mehnyakrak_tunetei_kezelese_szurese
[2] https://www.intima.hu/intim-magazin/betegsegek/nogyogyaszati-leletek