Remény a káoszban: teljes élet PCOS-sel!
2024.10.24.
Egyre több nő küzd a PCOS-nek rövidített policisztás ovárium szindrómával, szinte mindannyiunk ismerősi, vagy családi körében akad olyan, aki valamilyen módon érintett a betegségben. Bár szerencsére számos szakember foglalkozik a témával, még mindig sokan vannak, akik nem rendelkeznek elegendő információval, vagy éppen káros tévhitekbe futottak bele.
Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tényeket és tudnivalókat, de ha bármiben bizonytalan vagy, illetve részletesebb tájékoztatásra van szükséged, fordulj nőgyógyász vagy endokrinológus szakemberhez, akitől személyre szabott válaszokat is kaphatsz!
A PCOS a női szervezet működését érintő, endokrin rendellenesség. Elsősorban a petefészek betegsége, szerteágazó tünetei miatt azonban sokkal összetettebb kezelést igényel. A betegség során a petefészkeken kialakuló kéregszerű bevonat megakadályozza az érett petesejtek kilökődését és a meg nem repedt tüszők maradványaiból folyadékkal teli ciszták keletkeznek.
PCOS kialakulásában több tényező is szerepet játszik. Nézzük, mik ezek!
- 1.Genetika: A PCOS hajlam örökölhető, így, ha családban korábban már volt olyan nő rokonod, akinél előfordult ez a betegség, nálad is nagyobb esély lehet a kialakulására.
- 2.Inzulinrezisztencia: Az inzulinrezisztencia a szénhidrát-anyagcsere zavara. A sejtek inzulin jelenlétében képesek felvenni a működésükhöz szükséges cukrot. Inzulinrezisztens állapotban a sejtek nem érzékelik az inzulin jelenlétét, ezért további inzulin előállítására késztetik a hasnyálmirigyet, ami annak kimerüléséhez vezethet. Az inzulinrezisztencia hosszú ideig tünetmentes maradhat, ilyenkor csak a vér magas inzulinszintje utal a kóros állapotra. Tünetei nem specifikusak, utalhatnak más betegségekre is, ezért gyakran csak előrehaladott állapotban diagnosztizálják. Az inzulinrezisztencia önmagában is a 2-es típusú cukorbetegség megelőző állapota lehet.
- 3.Hormonális egyensúlyhiány: Az PCOS esetében a betegséggel küzdő nő szervezetében a női és a férfi hormonok természetes egyensúlya felborul, ami különböző tüneteket okozhat. A magas inzulinszint fokozza az androgéntermelést (férfihormon) is, az androgének pedig erősítik az inzulinrezisztenciát.
- 4.Életmódbeli tényezők: Ahogy a legtöbb hormonális betegségnél, a PCOS esetében is kiemelt jelentőségű az életmód és a táplálkozás hatása. A mozgásszegény életmód, az egészségtelen étrend és az ennek következtében kialakuló elhízás mind növelhetik az PCOS kockázatát.[i]
A PCOS tünetei
De vajon honnan tudjuk, hogy érdemes PCOS-re gyanakodnunk, milyen tünetekkel járhat ez a betegség? Ugyan a kiváltó ok megegyezik, a jelentkező tünetek egyénenként igen különbözőek lehetnek, sőt még az életkor is meghatározhatja, hogy milyen konkrét panaszokkal jelentkezik.
Az egyik legjellemzőbb tünet, amivel a nők orvoshoz fordulnak, az a cikluszavar. A PCOS-sel küzdő nők esetében gyakran rendszertelen vagy az átlagosnál ritkább a menstruáció, mert a betegségben sokszor elmarad a peteérés és az ovuláció, vagyis az érett petesejt kilökődése. Ez akár nehezített teherbeesést vagy meddőséget is okozhat. De nem csak a várva várt gyermekáldás érdekében érdemes a menstruációs problémákat rendezni, hanem azért is, hogy a méhtestrák kockázatát csökkentsük. Ennek érdekében fontos, hogy a PCOS-sel érintett nőknek évente legalább 4 menstruációja legyen.[ii] Szükség esetén ez fogamzásgátló készítménnyel, gyógyszeres kezeléssel elősegíthető, melyről minden esetben kezelőorvossal kell egyeztetni.
A fiatalabb lányok jellemzően a pattanásos bőr és a hason, arcon, belső combon jelentkező fokozott szőrnövekedés vagy leadhatatlannak tűnő túlsúly miatt fordulnak orvoshoz.[iii] Előbbieket főként a hormonális egyensúly felborulása okozhatja, ami sok esetben a nőkben egyébként természetes módon jelenlévő férfi hormon, a tesztoszteron megnövekedett mennyiségét jelenti. Ez nem csupán a bőrön jelentkező kellemetlen tünetekkel, de akár hajhullással, kopaszodással is járhat.
Sok PCOS-sel küzdő nő tapasztalta, hogy hiába próbált ki különböző diétákat, sportolt akár kimerülésig, mégsem sikerül elérnie a kitűzött testsúlyt, a mérleg nyelve makacsul tartja magát. Ilyenkor is érdemes gyanakodni és endokrinológus szakorvoshoz fordulni, hiszen akár már egy részletes, a hormonháztartást is felmérő vérvizsgálat hasznos eredményt hozhat.
Sosem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a fájdalmas menstruáció nem normális, a hátterében szinte minden esetben valamilyen rendellenesség áll, például akár a PCOS egyik tünete is lehet. A betegség során a petefészkekben kis, folyadékkal teli tasakok alakulhatnak ki. Ezek ugyan általában nem okoznak fájdalmat, de ha számuk jelentős, megnövekedhet a petefészek, ami kellemetlen érzéssel is járhat.
A hormonháztartás felborulása hatással lehet a hangulatunkra, így a PCOS-sel élő nők gyakrabban lehetnek depressziósak, vagy foghatja el őket a szorongás.[iv] Ha az őszi esős idő és a rövidülő nappalok beköszöntével a hangulatod is borongósabbá válik, akkor nem kell feltétlenül aggódnod, de ha úgy érzed, eluralkodott rajtad a kedvetlenség, és akár heteken át nincs erőd kikelni az ágyból és folytatni a mindennapokat, érdemes lehet szakemberhez fordulnod.
Hogyan zajlik a PCOS diagnózisának a felállítása?
Mivel a tünetek változatosak lehetnek, és akár más betegségekre is utalhatnak, minden esetben több vizsgálatra és megfelelő szakember bevonására van szükség.
A diagnózishoz első lépésben az orvos nagyon részletesen kikérdezi a beteget a tüneteiről, menstruációs ciklusáról, esetleges súlyproblémáiról és más egyéb, meglévő vagy korábbi betegségeiről.
Ezt követően ultrahangvizsgálattal alaposan megvizsgálja a petefészkeket, hogy lássa azok méretét, alakját és az esetlegesen benne lévő elváltozásokat.
A hormonszintek megállapítása vérvizsgálattal történik. Ahogy korábban is írtuk, a PCOS egyik jellemző tünete a hormonegyensúly felborulása, éppen ezért a kezelőorvos számára fontos adat lesz a tesztoszteron, az LH (luteinizáló hormon) és az FSH (follikulus-stimuláló hormon) szintjének meghatározása.
Terheléses vércukor vizsgálat (OGTT) segítségével azt lehet megállapítani, hogy a betegnek van-e inzulinrezisztenciája, ami szintén gyakori probléma PCOS esetén.
Kezelési lehetőségek
Mire számíthatunk, miután megkaptuk a diagnózist, és kiderült, hogy a tüneteink hátterében PCOS áll?
A betegség kezelésének alappillérre az életmódváltás, vagyis a megfelelő étrend kialakítása és a rendszeres mozgás. Azt, hogy milyen diétát és mozgásformát választunk, minden esetben érdemes szakorvossal együtt kiválasztani, hiszen az általános egészségügyi állapotunk és az esetlegesen meglévő, vagy akár korábbi betegségeink miatt sem mindegy, hogy milyen étrendet követünk és mit sportolunk. Az életmódváltás elsődleges célja a további súlygyarapodás megelőzése, a normál testsúly elérése és egy egészségesebb életritmus kialakítása – ezáltal csökkenthető a PCOS hosszú távú szövődményeinek a kockázata is.v
Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelésre, hormonterápiára is sor kerülhet. Ezek meghatározása minden esetben a szakorvos feladata.v
Ragaszkodj hozzá! Tipp:
A PCOS nem csak a túlsúllyal küzdő lányok problémája! Bár a betegség egyik tünete lehet a súlygyarapodás, a PCOS sajnos vékony testalkatú lányoknál ugyanúgy előfordulhat. Egyeztess nőgyógyászoddal, endokrinológusoddal a neked megfelelő életmód, diéta és étrendkiegészítő kiválasztásáról, a minél gyorsabb és sikeresebb gyógyulás érdekében!
PCOS esetén sem kell lemondanod a gyermekvállalásról! PCOS diagnózissal is teherbe eshetsz, de előfordulhat, hogy szükséged lesz orvosi segítségre, esetleg meddőségi kezelésre. Ezért javasolt, hogy időben, és lehetőleg 35 éves korod előtt kezdj bele a családalapításba, mert ha kezelésre van szükséged, az akár évekig is elhúzódhat. Vannak olyan esetek, amikor az érintettek már a szervezet számára fontos tápanyagok pótlásával közelebb kerülhetnek az életük egyik legszebb ajándékához, gyermekük megszületéséhez. Előfordulhat ugyanis a fiziológiásnál alacsonyabb mio-inozitol és folsav szint, amikor fokozott bevitelre van szükség ezekből az összetevőkből.
A lelkedre is figyelj! A betegség tudata, valamint a tapasztalt tünetek megterhelőek lehetnek számodra és akár a környezetednek is. Ha úgy érzed elakadtál, egyedül nem tudsz megbirkózni ezzel, bátran fordulj szakemberhez!
Még többet szeretnél hallani a témában? Ajánljuk Dr. Vesztergom Dóra, Szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista, IVF szakorvos előadását, melyben részletesen beszél a betegséggel kapcsolatos tudnivalókról: https://www.facebook.com/watch/live/?v=198715144643753&ref=watch_permalink
i https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/pcos-okai-tunetei-mikor-forduljon-orvsohoz
ii https://vesztergomdora.hu/10-alapveto-teny-pcos-szindromarol/
iii https://feme.hu/index.php/133-szeptember-a-pcos-elleni-kuzdelem-honapja-beszeljunk-rola
iv https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/pcos-okai-tunetei-mikor-forduljon-orvsohoz v https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/pcos