Mit tegyünk, ha végre pozitív a teszt?

2023.05.24.

Akár hosszú, akár rövid ideje is próbálkoztok, a pozitív terhességi teszt felér egy ötöslottó főnyeremény érzésével. Reménykedtél, szíved mélyén számítottál is rá, azonban mikor megpillantod, nem hiszel a szemednek, és hirtelen azt sem tudod, mitévő légy. Azonnal szaladnál az orvoshoz? Bújnád a netet, hogy milyen jeleket „kellene” tapasztalnod? Mielőtt a nagy örömöt felváltaná a pánik, összefoglaljuk neked a legfontosabb tudnivalókat arra az esetre, ha végre megjelenik a két csík.

A pozitív terhességi teszt után természetes, ha kavarognak benned az érzelmek. Erre a pillanatra vártatok már lehet, hogy nagyon hosszú ideje, és most megtörtént végre a csoda. De ez egyben azt is jelenti, hogy az életetek ettől a perctől kezdve teljesen megváltozik. Számtalan dolog vár rátok addig is, amíg a kezetekben foghatjátok a kisbabátokat. Főleg rád, hiszen a te testedben növekszik a kis élet és te leszel az, akinek rendszeresen kell majd vizsgálatokra járnia. De ne szaladjunk ennyire előre. Lássuk, mikor mit kell tenned, és mire kell figyelned, ha a terhességi teszt pozitív.

Mikor lesz egy terhességi teszt pozitív?

Jó, persze, azt mindannyian tudjuk, hogy mi szükséges egy pozitív terhességi teszthez. De hogy valójában mitől mutat pozitívat, azt lehet, hogy kevesebben. A teszt a vizeletben található HCG, azaz a Humán Chorio Gonadotropin – terhességi hormon – jelenlétét mutatja meg. A hormon a méhlepény sejtjeiben képződik és a mennyisége a várandósság miatt nagy mértékben megnő, és ez produkálja a két csíkot vagy a + jelecskét. Ennek a hormonnak a mennyisége napról napra növekszik, így minél tovább vársz[1] a teszt elvégzésével, annál biztosabb lesz az eredmény.

Pozitív! De mikor kell orvoshoz menni?

Bármennyire is izgatottak vagytok, érdemes még várni az orvos felkeresésével. A terhességi teszt ugyan akár már az elmaradt menstruáció után egy héttel is ki tudja mutatni a várandósságot, a nőgyógyász azonban csak az utolsó menstruáció után 6-7 héttel látja az ultrahang segítségével a baba szívverését[2]. Érdemes vezetned a menstruációs ciklusodat, amelyhez segítséget nyújthat a Hölgynaptár alkalmazás is. Természetesen a terhesség kiderülése előtt is felhívhatod a nőgyógyászodat, és beszélhetsz vele arról, hogy mit kell tenned, vagy hogy milyen vitamint szedj, ha esetleg eddig még nem szedtél volna.

Milyen vizsgálatokra számíthatsz?

Az orvos először megkérdezi, hogy mikor volt az utolsó menstruációd, hogy ki tudja számítani a terhesség idejét és a szülés várható időpontját is. Mivel lányos zavarodban és a nagy izgalomban még azt is elfelejted, hogy milyen nap van, így a fentebb említett applikáció nagy segítség lehet. Ezután következik a tapintásos és az ultrahang vizsgálat, amely a várandósság elején szintén a hüvelyen keresztül történik. A vizsgálat után pontosan megbeszélitek a teendőket, az első laborvizsgálat és esetleges genetikai vizsgálat időpontját, illetve, hogy mikor kell menned először a védőnődhöz.

Miért szükséges a vitaminokra külön figyelni terhesség alatt?

A terhességi vitaminokkal kapcsolatban sajnos sok tévhit kering, ám nagyon fontos tudnod, hogy a várandósságod alatt, bármennyire is változatosan és egészségesen táplálkozol, neked és a babának is szüksége van a plusz vitamin és ásványi anyag bevitelre. Ezek segítségével ugyanis fel tudod készíteni a szervezetedet a rá váró nagy feladatra. A folsav kiemelkedő fontosságú a babára nézve. A kiegészítő folsav-bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője. Szintén fontos szerepe van a magnéziumnak, ugyanis ilyenkor gyakrabban fordulnak elő izomgörcsök, később pedig a has feszülése miatt lesz hasznos, illetve a vasnak, amely szerepet játszik a sejtosztódásban, hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez és a szervezetben részt vesz a normál oxigénszállításban, így a te egészségedben és a baba fejlődésében is nagy szerepet játszik.

A terhességi vitaminokat már akkor javasolt elkezdeni szedni, amikor még a babatervezés időszakában vagytok, és akkor se hagyd abba, amikor szoptatod a kisbabádat. Az orvosod segít a választásban, és abban is megerősít majd, hogy nem mennyiségi, hanem minőségi bevitelről van szó a megnövekedett igény kiegészítésére, ezért nem kell félned nagy születési súlytól. A várandósság élettani velejárója a hányinger vagy a rosszullét, hajlam esetén a lefekvés előttre időzítsd a terhesvitaminod szedését.

Mire kell még figyelned?

A vitaminok nem helyettesítik az egészséges életmódot és táplálkozást, így a legfontosabb, hogy változatosan étkezz, lehetőség szerint keveset stresszelj, és ha kérdésed van a terhességeddel kapcsolatban, a barátok és az internet helyett az orvosodat kérdezd meg! Ezen kívül, ami nagyobb odafigyelést igényel, az a terhességi cukorbetegség, azaz gesztációs diabétesz. Ez nem minden nőt érint a várandósság alatt, de nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akik 35 év felett vállalnak babát, akik túlsúllyal küzdenek, vagy akiknek a családjában már előfordult cukorbetegség. Fokozhatja a kockázatát az ikerterhesség és a jelenleg is fennálló inzulinrezisztencia.

Hogyan derül ki a terhességi cukorbetegség?

Sajnos a terhességi cukorbetegségnek nincsenek tünetei, így arra a várandósságod 24-28. hetében elvégzett úgynevezett terheléses cukorvizsgálat[3] deríthet fényt, amely egy vérvétellel egybekötött vizsgálat. Először éhgyomorra meg kell innod egy cukros, vizes oldatot, amely 75 mg glükózt tartalmaz. Ezután bizonyos időközönként vért vesznek majd, hogy ellenőrizzék, a szervezeted hogyan reagál a bevitt cukormennyiségre. A vizsgálat kicsit időigényes, ugyanis a két vérvétel közötti 120 percet a rendelőben kell majd töltened, így érdemes olvasnivalóval készülni. Ha nem annyira szereted a túl sok cukrot, kérdezd meg a védőnődet, hogy vihetsz-e magaddal citromot. Így egy fincsi limonádéval indíthatod a napot. Ha félsz a vérvételtől, vagy aggódsz, hogyan bírod majd ennivaló nélkül, kérd meg a párodat, vagy egy barátodat, hogy kísérjen el.

Hogyan hat a cukorbetegség rád és a babádra?

Ha nem diagnosztizálják időben, és nem kezelik a terhességi cukorbetegséget, az bizony súlyos következményekkel[4] lehet mind rád, mind pedig a babára nézve. Például fokozhatja a koraszülés kockázatát, a kisbaba születési súlya megnövekedhet, nálad pedig kialakulhat terhességi toxémia (magas vérnyomás, ödéma, fehérje megjelenése a vizeletben). De ne ijedj meg! A vizsgálatnak épp az a célja, hogy mindezekre ne kerüljön sor.

Hogyan lehet kezelni?

Bármennyire is ijesztő ez a helyzet, szerencsés esetben megfelelő étkezési rutinnal jól kezelhető. Ez bizony azt jelenti, hogy szigorúan be kell tartanod az előírt diétát, valamint az étkezések előtt és után is mérni kell a vércukorszintet, de ne feledd, az egészségetek a legfontosabb! A diétát minden esetben egy szakember állítja össze, figyelembe véve a kismama korát, kórelőzményeit, súlyát és a pocakban lévő babák számát. A testmozgás a terhességi diabétesz esetén a terápia részét képezi. Hogy mit mozogj és mennyit, abban szintén szakember segít neked. A terhességi cukorbetegség a szülés után elmúlik, ám minden esetben után követésre van szükség.

Ragaszkodj hozzá! tippek

Légy türelmes! – Nehéz lehet az elején türelmesnek lenni, hiszen a pozitív teszt után azonnal szeretnél mindent tudni a kisbabádról. Ő viszont még annyira picike, hogy az orvos csak a petezsákot látja majd. Ha nincs semmi problémád, nyugodtan várj pár hetet!

Jegyzetelj, és kérdezz! – Az elején rengeteg új információt fogsz hallani az orvosodtól és a védőnőtől, amelyeknek a felére sem emlékszel majd, amikor kilépsz az ajtón. Éppen ezért jegyezz fel minden fontos dátumot és vizsgálatot, ha pedig valami nem egyértelmű, kérdezz bátran tőlük!



[1] https://gyerekszoba.hu/teherbeeses/mennyit-erdemes-varni-mielott-terhessegi-tesztet-csinalok/

[2] https://babafalva.hu/ha-pozitiv-a-terhessegi-teszt/

[3] https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/belgyogyaszat/cikkek/hogyan_keszuljunk_terheleses_vercukorvizsgalatra

[4] https://www.cukorbetegkozpont.hu/terhessegi-cukorbetegseg